DOĞU/BATI SENTEZİ VE LİDER ÜLKE TÜRKİYE MODELİ - Feyzullah Turan - Ada Postası - Bu Şehrin Gazetesi, Sakaryada Gazete, Sakaryada Haber, Sakarya Haberleri, Adapazarı Haber, Adapazarı Haberleri, Adapazarında Gazete

SRT Yayın Akışı - 17.08.2018

DOĞU/BATI SENTEZİ VE LİDER ÜLKE TÜRKİYE MODELİ18 Ekim 2016 - 09:57, Salı


Feyzullah Turan

Bahçeli’nin açıklamaları; terör olayları, Fırat Kalkanı Harekatı ve 15 Temmuz darbe girişiminin gölgesinde kalan ve epey zamandır tartışılmayan Başkanlık Sistemini tekrar gündeme taşıdı. Grup toplantısındaki açıklamalar her ne kadar yüzde yüz Başkanlık Sistemine destek mahiyeti taşımasa da Bahçeli’nin sözlerinden anlaşılıyor ki, siyaset uzun zamandır dillendirilen fakat bir türlü çözüme kavuşturulamayan bu konuyu açıkça tartışmalı, meclise gelecek bir çalışmayla en azından 330 yakalanıp halka gidilerek bu girift ve karmaşık duruma bir an önce çözüm bulunmalı.

Meclisten çıkacak olası bir referandum kararıyla zaten son sözü millet söyleyecek. Dolayısıyla Başkanlık Sistemine geçelim veyahut Parlamenter Sistem ile devam edelim tercihi, aynı zamanda siyaseti meşgul eden kısır tartışmalardan da kurtuluşumuzun vesilesi olacak.

Türkiye siyaseti, halen bu kısır tartışmalar nedeniyle maalesef çok vakit kaybediyor. Özellikle bölgemizin bu denli karışık olduğu şu kritik zaman dilimleri iç siyasette güçlü ve dik durmamızın gerekliliğini açıkça ortaya koymuşken, gereksiz siyasi çekişmeler ülkemize zarar vermekten başka bir işe yaramıyor.

Nitekim Bahçeli’nin son çıkışı da ortada olan bu fluluğu netleştirmek ve engelsiz/sorunsuz şekilde ülkemiz ve bölgemiz adına önümüze daha sağlıklı bakmayı hedefliyor.

Ak Parti, muhtemelen kısa zaman içerisinde Başkanlık Sistemini içeren bir anayasa teklifini meclise sunacak. CHP ve HDP’nin tutumunun belli olması sebebiyle önümüzde basit bir denklem var. Meclis Başkanı haricinde 316 sandalyesi bulunan iktidara referandumu yakalamak için 14 oy daha gerekiyor. MHP’den gelecek bu 14 oyluk destekle 2017 başlarında yapılacak halk oylaması siyasetin yeni yol haritasını çizecek.

DÜNYA BAŞKANLIĞA KARŞI

Erdoğan’ın 7 Haziran seçimleri öncesi Başkanlık Sistemine geçişin küresel ve bölgesel anlamda ne denli kritik bir öneme sahip olduğunu dile getirişini hatırlarsınız. Aslında bu söylemlerin altında yatan asıl espri; Türkiye’nin Başkanlık Sistemi ile özüne döneceği, kültürel ve tarihsel manada tekrardan Türk ve İslam dünyasının liderliğine soyunacağı gerçeğidir.

Erdoğan bu gerçeğin ve gerekliliğin farkında ve bu farkındalığı, bu bilinci millete aşılama çabasındaydı 7 Haziranda. Fakat bu “Tehlike”nin farkına varan küresel güçlerin sürekli hedefi halindeyiz ülke olarak.

“One Minute”, “Dünya 5’ten Büyüktür”, “Rabia” çıkışları Türkiye’nin mevcut potansiyelinin uyandırılma tehlikesini daha da büyüttü kuşkusuz. Gezi Olayları, 17/25 Aralık, FETÖ gibi çoğu ABD menşeli böl/parçala/yönet girişimleri Batı’nın Türkiye’yi aslından uzaklaştırma hamleleriydi.

 

Şunu net olarak görmeliyiz ki, yaşadığımız bu süreç tarihi anlamlar yüklenebilecek sancılı bir yolculuk ve bu yolculuğun hedefe ulaşmaması için dünya var gücüyle yükleniyor üzerimize. Fakat tüm bu oyunlara rağmen halen dimdik ayakta durabiliyorsak, bu duruş ilahi gücün yardımıyla şahlanış/dirilişin habercisi niteliğindedir.

Başkanlık Sistemi ile ilgili mevcut tartışmaları bu eksende değerlendirip tahlil etmek ülkemizin ve bölgemizin geleceği adına bize daha sağlıklı bir muhakeme yapma, daha yere basan adımlar atma fırsatı verecektir.

Türkiye’nin ve umudunu Türkiye’ye bağlamış tüm mazlum halkların beklentisi, Türk-İslam medeniyeti ekseninde Doğu/Batı sentezini yakalayabilecek ve dünyaya yeni bir soluk kazandırarak savaşlarla akan kanı durdurarak yaşanabilir bir dünya oluşturabilecek liderliğin doğuşudur.

Hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz…

Bu yazı toplam 1371 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız