SRT Yayın Akışı - 22.04.2021
Son Dakika

DOĞUM BORÇLANMASI26 Şubat 2021 - 03:16, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Emekli olabilmek birçok vatandaşımız hayali. Fakat eksik kalan prim günlerinin tamamlanması aşamasında birçok sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu haftaki yazımda eksik prim günü olan bayan vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağım. Doğum borçlanması bir hizmet borçlanması türü olup erkeklerdeki askerlik borçlanması ile benzetebiliriz.  Kadın çalışanların Bağ-kur, Sigorta ve diğer kapsamdaki iş başlangıçlarından sonra doğan çocukları için gün borçlanması yaparak bu günleri hizmetten saydırmalarına olanak sağlayan bir haktır.

Nereye Başvuru Yapacağız?

İlk defa 5510 Sayılı Kanuna tabi çalışanlar; en son sigortalı oldukları ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/ Sosyal Güvenlik Merkezine başvurarak,

Kamu görevlileri ise SGK Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Mithatpaşa Caddesi No:7 Sıhhıye/ANKARA” adresine borçlanma talep dilekçesiyle başvuruda bulunarak doğum borçlanması yapabileceklerdir.

Kimler Talepte Bulunabilirler?

  • Hizmet akdine tabi çalışan sigortalı kadınlar (4A)
  • Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan kadınlar (4B)
  • Kamu görevlisi kapsamında sigortalı çalışan kadınlar (4C)

Doğum borçlanması süreleri

- Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
- Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
- Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra  adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
- Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
- İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.( http://www.sgk.gov.tr/ HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"wps HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"/portal/ HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"sgk HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"/tr/ HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"calisan HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"/ HYPERLINK "http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/calisan/kadin"kadin)

Saygılarımla

Bu yazı toplam 2092 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar