SRT Yayın Akışı - 20.10.2021
Son Dakika

DÖNÜŞÜM HİKAYELERİ9 Ekim 2021 - 00:30, Cumartesi


Taner İltaş

17 Ağustos 1999 Depremi’nin ardından bu şehrin en büyük ihtiyacı olarak kentsel dönüşüm ortaya çıktı.

Yıllardır yaza yaza sayfalarda yer bırakmadık. Sadece gazeteciler değil, şehrin aklı başında bir sürü insanı kentsel dönüşüm yapılmazsa Sakarya’nın 17 Ağustos’ta yaşanan faciayı yaşamasının maalesef kaçınılmaz olduğunu söyledi.

22 yıldır hiçbir şey değişmedi. 20 yıldır iktidarda bulunan AKP’nin Sakarya’daki kurmayları bu soruna gözlerini kapattı, kulaklarını tıkadı.

Zaman geçtikçe yeni bir depreme yaklaşıldığı açık bir gerçek. Buna rağmen sözlerden öteye gidilemiyor.

Yine onlardan birine geçtiğimiz günlerde denk geldim. AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu bildiğiniz üzere aynı zamanda Meclis Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı.

Daha birkaç gün önce bir açıklamasını okudum. Tüm yerel gazete ve haber sitelerinde de açıklamalarına yer verildi.

Haberde şöyle diyor: Meclis Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, mevzuatta düzenleme yapılarak deprem bölgelerindeki belediyelerin yıllık yatırım bütçelerinin yüzde 10'unu kentsel dönüşüm projeleri için ayırmalarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Uncuoğlu bu doğrultuda bazı açıklamalarda bulunmuş. Yani insan şöyle bir düşünmeden edemiyor doğrusu.

Belediyelerin büyük çoğunluğu AKP’de. İktidar gücü desen zaten yıllardır AKP’de. Kentsel dönüşüm ile ilgili öneride bulunan Uncuoğlu, o da AKP’nin milletvekili.

İyi güzel açıklama yapılıyor, önerilerde bulunuluyor da icraatı kim, ne zaman yapacak?

Basitçe söylüyorum: Kardeşim bu şehrin ekmek, su gibi kentsel dönüşüme ihtiyacı var mı? Can güvenliğini düşünüyorsanız, elbette var.

Deprem bölgesi olan Sakarya’da olası can kayıplarını azaltmak ve depreme karşı daha güvenli bir şehir inşa etmek için kentsel dönüşüm şart mı?

Tabi ki de şart!

Bunu kimler yapacak? Hükümet desteği ile yerel yönetimler. Daha ne bekliyorsunuz acaba? Sürekli konuşmaktan, açıklama yapmaktan, öneride bulunmaktan bıkmadınız mı?

Kentsel dönüşüm konusunda geç kalındığının farkındasınız da bu öyle böyle bir geç kalınmışlık değil!

Depremin üzerinden 22 yıl geçti yahu!

Bir insan ömrünün neredeyse 3’te 1’i.

Aklım almıyor gerçekten. Bilimsel veriler ışığında her gün yeni bir depreme bir adım daha yaklaşırken, bu konuda bu kadar vurdumduymazlık içinde olunmasına şaşırıyorum doğrusu.

Bunun yanı sıra uzun yıllardır iktidar gücünü elinde bulunduran insanların, icraat yapmadan hala beylik sözlerle açıklama yapmalarına da bir anlam veremiyorum.

Açıklama, konuşma, öneride bulunma zamanı çoktan geçti. Bu şehrin artık kaybedecek bir dakikası bile kalmadı.

Bunları yazıyorum ama kayda değer bir adım atılacağına bir gram dahi inanmıyorum.

Çünkü niyet olan, bu kadar yıl beklemezdi. Zaten ekonomik olarak ülke böylesine dar boğazın içine düşmüşken, bundan sonra ciddi bir kentsel dönüşüm çalışmasının yapılması da bana göre hayal olur.

Adapazarı Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi taşın altına elini sokmak istiyor ama anladığım kadarıyla onlar da tek başlarına bu işin olmayacağının farkında.

Ne yapalım! Dua edelim de deprem felaketi ne ülkemize ne şehrimize uğrasın!

Bu yazı toplam 82 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar