SRT Yayın Akışı - 02.07.2020
Son Dakika

 

DUALARDAN BİR DEMET6 Haziran 2020 - 04:35, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Kulun Allahü Teala’dan istekte bulunmasına, ricasına DUA denir. Dua sadece Allah’a yapılır ve ondan istenir. Kendimiz için, yakınlarımız için, bütün din kardeşlerimiz için dua edebiliriz. Duanın en başta gelen şartı hafif sesle yapılmasıdır. Eğer ki kalabalık bir topluma dua ediyorsak o zaman sesimizi yükseltiriz. Fakat yine de bağırır gibi ses çıkarmayacağız. Sesimiz yalvaran bir kimsenin sesi gibi olacak. Boynumuz bükük olacak. Gözümüzden mümkünse bir iki damla göz yaşı dökülmeli. Dua geriye çevrilmez. Muhakkak kabul olur. ne zaman olur, nasıl olur onu rabbimizin takdirine bırakacağız. Gönül ehli bir alim dost diyor ki, sen Allahım diye seslendiğinde Rabbim sana buyur kulum demedi mi. Şimdi sizlere ayet ve hadislerle bazı duaları yazacağım.

Allahım ban bu dünyada ve ahirette hakkımda güzel olanları ver. Beni cehennem azabından koru. Beni ve çoluk çocuğumu ailemi namaz kılanlardan eyle. Rabbim beni ana babamı, kadın ve erkek bütün inananları hesap gününde bağışla. Rabbim günahlarımızı bağışla, günahlarımız ört ve bizi iyilerle öldür. İyilerle beraber eyle. Beni mahşer yerinde rezil, rüsvay eyleme. Rabbim beni şeytanın vesvesesinden koru. Şeytanın benim yanımda olmasından koru. Bu dua peygamberimize rabbimizin söylemesini emrettiği duadır. Yunus Peygamberin balığın karnındaki duası da şudur : Rabbim senden başka ilah yok. Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim. Muhakkak ben kendime zulmettim. Sen bağışla. Rabbimiz bu dua dan sonra Yunus as balığın karnından kurtardı. Çünkü suçunu itiraf etti. Bizlerde hatalarımızı anlayıp Rabbimizden dua ile af dilersek muhakkak af ediliriz. Eyyüp Peygamberimizde hastalığa düşünce : Rabbim bana bir zarar dokundu. Sen bana acı sen merhametlilerin en merhametlisisin. Rabbim Eyyüp Peygambere ayaklarının topuğunu yere vur. Vurdu bir sıcak, bir soğuk su çıktı. Soğuk suyu içti, sıcak su ile banyo yaptı ve iyileşti. Dua yerini buldu.

Dualı ayetlerin en can alıcı olanları Bakara suresinde Amenerrasulundedir. Rabbimiz unuttuklarımızdan hata ile yaptıklarımızdan bizi hesaba çekme. Gücümüz yetmeyecek şeyleri bizlere yükleme. Bizi bağışla, bize acı, bizi affet. Sen bizim mevlamızsın. Bize kafirler üzerine yardım et.

Evimizden çıkarken okuyacağımız dua: Allahım besmele ile evimden çıkıyorum. Bütün işlerimde sana yöneliyorum. Doğru yoldan sapmaktan, başkalarını saptırmaktan, hataya düşmekten, zulme uğramaktan, cahillik etmekten sana sığınırım, diye dua etmeliyiz.

Cennet kapılarını açan dualar : Peygamberimiz SAV buyurdu ki, bir kimse günde 100 kere LA İLAHE İLLALLAH ELMELİKÜL HAKKUL MÜBİN derse fakirlikten emin olur ve kendisine cennet kapıları açılır.

Cin çarpmasından, nazar değmesinden kurtulmak için Felak ve Nas surelerini muhakkak okuyun. Size cinden, şeytandan, şeytan ruhlu insanlardan bir zarar gelirse muhakkak o anda bir ezan okuyun diye Peygamberimiz tavsiye ediyor. En sonunda evimize girerken okunacak duayı yazalım. Peygamberimiz SAV buyuruyor ki; evde kimse olsun veya olmasın muhakkak selam ver, Allahım senden evime hayırla girmeyi istiyorum deyip besmele çekerek eve girin. Rabbimiz duanız olmasa siz ne işe yararsınız buyuruyor. O halde işe yarayan Müslüman olmak için rabbimize duaya devam edelim.

Bu yazı toplam 814 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar