SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

DUL AYLIĞI ALMA HAKKIM VAR MI? 12 Kasım 2021 - 09:35, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Sevgili okurlar, biliyoruz ki eşi vefat eden kadınlara dul aylığı bağlanıyor; peki erkekler için aynı durum söz konusu olabilir mi? Sosyal güvenlik kurumu tarafından, ölen sigortalının eş ve çocukları belli şartlar ve oranlar dahilinde maaş almaları sağlanıyor. Ölen eşten geride kalan çocuklarına yetim maaşı, eşlere ise dul maaşı deniyor. Ayrıca sağlık yardımı kesintisiz ve %10 katkı payı ile sağlıyor. Genellikle halk arasında dul maaşı olarak bilinen ölüm aylığı genel olarak kadınlara ödenen bir para gibi algılanıyor ;fakat kanuna bakıldığında bunun cinsiyet ayrımı olmadığını görüyoruz. Dul Maaşı (Ölüm Aylığı) İçin Genel Şartlar Nelerdir? • Ölen eşin 1.800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta priminin olması, • Ya da en az 5 yıl sigorta ve 900 gün priminin olması. • Eşin çalışması durumunda aylığın %50 `sini alır, • Eşin çalışmaması durumunda aylığın %75'ini alır.

Ölen Kişinin Çocuklarına Nasıl Yetim Aylığı Bağlanır? • Kız çocuğuna yaşa bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanır. • Erkek çocuğu 18 yaşına kadar ölüm aylığı alır, orta öğrenime devam ediyorsa 20,yükseköğrenime devam ediyorsa 25 yaşına kadar aylık bağlanır. Ayrıca %60 malul olan erkek çocuğunun maaşı kesilmez devam eder. Geriye Dönük 5 Yıl Hakkınız Var! Eşini kaybeden kişi eğer SGK'ya başvuru yapmadıysa geriye dönük 5 yıla ait ölüm aylığını talep edebilir.

Bu yazı toplam 222 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar