SRT Yayın Akışı - 04.04.2020
Son Dakika

Dünyada gurur ahirette yüz akıdır! 9 Haziran 2019 - 12:51, Pazar


Filiz TOKLU

Hayatta herşey herkes bir yana, evlat bir yana dediğimiz bam telidir. Bir çoğumuz  "yaş kemale erdi, evlat sahibi olmak istiyorum" gibi düşüncelerle evlilik arayışı içerisine girer. Kokusu, varlığı cennet olan, yetiştirdiğimiz çocuklarımız dünya ve ahiret saadetimizin biletidir.      

Geride bıraktığımız Sadaka-i cariyemizdir.

Çocuk eğitimi, anne karnında başlar. Yediğimiz, içtiğimiz, hal-tavır, stres yönetimi, helal haram kavramları çocuğa kodlanır. Doğduğundan itibaren büyümeye başladıkça minicik halleriyle bizi şaşırtan eylemleri bu yüzdendir. İlk üç yaş aileyi gözlemleyerek büyüyen çocuk, 8-9 yaşlarında gözlem sinyallerini verip, ergenlik çağında gözlemlediklerini kopyala yapıştır yapar. 

Çocuklarımızdan şikayetçi olurken, ebeveyn olarak kendimizi taramamız gerekiyor! Yaptıklarımızı değil, yapamadıklarımızı, eksik kaldıklarımızı analiz etmeliyiz.                                       

 

SÖZLÜ NASİHAT KULAK DELER GEÇER! FİİLİ NASİHAT HAYATINA DAMGA VURUR GEÇER!              

 

Önceliğimiz örnek ebeveyn olmaksa, sağlıklı iletişim kurup, çözüm odaklı olmalıyız. Sürekli ödül ve pohpohlanma çocuğu egolu, ceza ve hakaret gibi psikolojik şiddet ise ağır hasarlı çocuk karakterine sebep olur.                                   

Bu zamanda çocuk yetiştirmek, ateşten kordur. Çocuk büyütürken, insan yetiştirebilmektir asıl olan.             

 

İnanç ve ahlâkî değerlerin hayatta herşeyin üstünde olduğu, bilincinde yetiştirilen çocuk, toplum için temel mihenk taşıdır.                              

 

Çocuklarımızı, ötekileştirmeden, sağcı-solcu, dinli-dinsiz, şucu- bucu... gibi kavramlarla değil, hayatta insan olmanın ve ahlâkî değerlere sahip olmanın, YARADILANI YARADAN’DAN dolayı hoş görmenin bütün ötekileştirilmişlerin üzerinde olduğunu aşılamalıyız.                

Aile içerisindeki sözlü ve fiili davranışın çocuk için hayati fonksiyon taşıdığını, aile içerisinde teneffüs ettiği havayı, hayatında nefes olarak kullandığını biliyor olmalıyız.                                      

Ailede Şefkat, takdir değer görme gibi pozitif yatırım yapılmamış çocuk, yanlış arkadaş ve çevrelerce kukla olurken, ebeveyn olarak izleriz. Sürekli eleştirilen, çocuğu kurtlar sofrasına itmiş olup, kimlerin tuttuğunu seyrederken timsah gözyaşları dökeriz. 

Oturup düşünmek gerekiyor! 

Kendi ego ve eksiklerimizi, yapamadıklarımızı çocuklarımız üzerinden tatmin etmek ebeveynliğe dahil olmamalı.                            

Çocuk bireydir. Zevklerine, tercihlerine, kararlarına saygılı olmak, her daim elini bırakmamak, çocuğu hayatta dimdik tutar.

Mayası helal, eğitimi ahlaklıysa, korkmamalıyız! 

Allah'a emanettir! 

Allah'a emanet olan ise en güzel şekilde hıfz olunur.                      

Çocuk yetiştirmek sanattır, ahlaktır!                                        

İyi bir sanatçı değilsek, ahlâk sahibi değilsek...

Kendimizi eğitip, ebeveyn olma bilincinde olup öyle ebeveyn olmalıyız. 

 

Aksi takdirde bizim yanlış ve cehaletimizin bedelini çocuklarımız ve toplum ödememeli.

Çocuğa en güzel yatırım, Şefkat  ve Eğitimdir.                    

Sonrası mı?

GURUR VE YÜZ AKIDIR! 

VESSELAM...

Allah evlatlarımızı kendine kul, habibine ümmet, vatana - Millete hayırlı insan, ebeveynlerine hayırlı evlatlar eylesin inşallah.                  

Selamlar, Saygılar…

 

 

BİR HİKAYE

Edison birgün eve geldiğinde annesine bir kağıt vermiş ve “Bu kağıdı öğretmenim verdi ve sadece sana vermemi tembihledi’” demiş.

Annesi kağıdı gözyaşlarıyla seslice oğluna okumuş. “Oğlunuz bir dahi. Bu okul onun için çok küçük ve onu eğitecek yeterlilikte öğretmenimiz yok. Lütfen onu kendiniz eğitiniz.”

Aradan uzun yıllar geçtikten sonra Edison’un annesi vefat ettiğinde o artık yüzyılın en büyük bilim adamlarından birisiymiş ve eski aile eşyalarını karıştırırken birden bir çekmecenin köşesinde katlı halde bir kağıt bulmuş ve alıp açmış. Kağıtta “Oğlunuz şaşkın (akıl hastası) bir çocuktur. Artık kendisini okulumuza gelmesine izin vermiyoruz.” yazılıymış. 

Edison saatlerce ağladıktan sonra günlüğüne şu satırları yazmış;

Thomas Alva Edison, kahraman bir anne tarafından yüzyılın dahisi haline getirilmiş “şaşkın” bir çocuktu...

Bu yazı toplam 16084 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar