SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

EBEVEYNE KÜÇÜK NOTLAR11 Ekim 2018 - 10:26, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Dünün çocukları ,bugünün anne-babaları, kendi  ebeveynlerinin kullandığı yöntemleri ve çocukluklarında yaşadıkları acıyı,kini çok net  ve öfkeyle hatırlarlar.Çoğunluk aynı  hataları tekrarlamamak sözünü verirler ve şikayetçi oldukları yöntemlerden kaçınırlar.Çocukları için çok daha iyisini planlarlar.Ancak bu düşünme sürecinin gizli bir tehlikesi var ;aşırıya kaçmak.

Çağımızdaki gençlik problemlerinin temelinde ,hatta aile ,çift sıkıntılarının temelinde hep bir öncekinden daha iyi olma fikri ve bunun dozunu ayarlayamamak deneyimi yatıyor.

‘’Anne- Benim çocukluğumda aile içerisinde hiçbir fikre sahip olamazdım.Ne denirse yapardım.İtaatkar ve sürekli ailemin beklentilerine hizmet eden bir çocuktum.Belkide sevilmenin,kabul görmenin tek yolunun bu olduğuna inanmıştım.

(-Peki şimdi çocuğunuzla ilişkiniz nasıl ?)

-Kendi ebeveynimden kalan korku ve kaygılarım yüzünden kendimi müsamahakâr bir anne olarak buldum.Ve bu özgürlükçü yaklaşım ilk zamanlar benim vicdanımı rahatlatsada,zamanla  rahatsız edici hal almaya başladı.Çok katı olacağım korkusunu taşımaktan ,her istediğimi yapmalarına izin veriyordum,ancak bi yandan izin verdiğim şeylerin doğruluklarından şüphe etmeye başlıyordum.’’

EBEVEYNİN DEĞERLERİ

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki değer çatışmaları,genellikle anne –babalar kendi değerlerini değiştirdiğinde ortadan yok olur, ya da mutlu şekilde sonlanır.Bazen kendimize değer olarak gereksiz beklentiler ile kendimizi de çocuğumuzu da yorabiliyoruz. Değerlerimizin nereden geldiğini sorgulamakta gerekiyor. ‘Ailemde öyle gördüm’ söylemine sığınarak ,çokta lüzumu olmayan beklentilere de sahip olabiliyoruz.

-Eren arkadaşı Cem ile dışarı çıkıyor.Cem paltosuz çıkınca ,annesi müdahale edip ,üşürsün paltonu giy diyerek uyarıyor.Cem Ereni göstererek ,ama Eren giymiyor,böyle çıkacak dışarı diyor.

Eren’in annesi devreye giriyor ve Erenin duyacağı vurguyla , ‘‘oğlum için eskisi gibi endişelenmeme gerek yok, Ona bazı şeyleri yaptırmaya zorlamayı bıraktım ve onun yerine kendi davranışlarından sorumlu olduğunu öğrenmesine izin vermem gerekiyor.Eren davranışlarının doğal sonuçlarını öğrenerek ,doğru olanı yapacak.Haftaya mezuniyet baloları var,eğer dışarıya montsuz çıkarsa hasta olacak ,riski göze almak onun seçimi.Ben kararı Eren’e bırakmak zorundayım ‘’

Aslında nasihatten daha önemli bir konu var ki,öğrenme fırsatına dönüşecek deneyimlerdir.Düşündürtme,sorgulatma,uygulama kadar hiçbir yöntem etkili olamaz.

Saygılarımla

 

Bu yazı toplam 531 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur