SRT Yayın Akışı - 25.06.2019

Eğitim sistemi sil baştan7 Ocak 2019 - 09:50, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

İç açıcı, umut veren, rahatlatan bir yazı yazmak isterdim! Ancak olup bitene, delip geçene, gerçekleşmeyen hayallere bakınca bu nasıl olacak  diye düşündüm.

Milli eğitim  Bakanlığının bilmem kaçıncı kez sil baştan düzenleneceği açıklanan eğitim sisteminimi yazsam.

Cehaletin bedelini hayatlarıyla ödeyenlerin sorumlusu elbette sadece kendileri olamaz. 

Cehaletin sorumlusu eğitim tasavvuru olmayan , veya  çağ dışı  olan , sistemin  verimlilik denetimini yapmak yerine  dene- sına usulü durmadan değiştire değiştire  çoluk çocuğu perişan eden sistem mucitleridir

MEB, yıllardır yaptığı değişikliklerle eğitim sistemini yap-boz tahtasına çevirmiş, öğrenci ve velilerin kafasını karıştırmak dışında eğitimde somut ve çözüme dayalı politikalar geliştirememiştir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2019-2023 Stratejik Planı’nı hazırladı. MEB 5 yıllık eğitim sistemini ve kendisini yenileme kararı aldı. Bakanlık mevzuatı ve bürokratik yapısı , okul yöneticileri, öğretmenler ve eğitim tüm kademelerinde kökten değişiklikler yapılacak.

MEB’in planlarına göre, geçen yıl tamamı değiştirilen müfredat “yeniden” değiştirilecek, tüm sınavların içeriği, soru tipi ve yapısı yeniden düzenlenecek, ilkokullarda not sistemi kaldırılacak, lise son sınıfı üniversiteye uyum yılı olarak dönüştürülecek ve sınavla öğrenci alan lise sayısı azaltılacak.

Öğrenciler okul seçme hakkının kaldırıldığı bu  dönemde  ya  özel okul ya imam hatip  dayatması öğrencilere  seçenek olarak sunulmuştur.

 Özellikle  eğitimin büyük ölçüde paralı hale getirilmesine paralel olarak eğitimde dini inançların istismarı yaygınlaşmıştır.

Ben bilmiyorum! Sakarya’da  özel imam hatip okulu var mı?

Saray gibi yapılan Vali Mustafa Büyük Kız İmam  Hatip  Lisesi’nde öğrenci sayısı  çok az

Diğer devlet okullarında öğrenciler  en az 45 sınıflan da eğitim görürken Vali Mustafa Büyük

Kız İmam  Hatip  Lisesi’nde  en fazla 20  kişilik  sınıflarda eğitim görmek diğer öğrencilere bir haksızlıktır.

Yanlış anlaşılmasın imam hatip okullarına karşı değilim. Nerdeyse   şehrin her mahallesinde bir veya iki  imam hatip okulu var.

Tarım ve sanayinin  geliştiği ilimizde meslek  liselerin sayısı çok az. Kalifiye elaman sıkıntısı  çeken sanayicimiz başka liselerden eleman bulup yetiştiriyor.

Meslek lisesinin az olması şehrimiz için bir eksikliktir.

Sonuçta yarın bakan çıkıp bu da olmadı başka bir modele başka bir müfredat çalışmasına başlayacağız demesi de muhtemeldir.

Çünkü yıllardır her bakanın kendine uygun düzeni uygulamaya çalıştığı, her bakanın eğitimi yeniden yapboza dönüştürdüğünün, defalarca örneğini gördük.

Bu yazı toplam 569 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur