SRT Yayın Akışı - 04.12.2020
Son Dakika

EĞİTİMDE EŞİTSİZLİK5 Ekim 2020 - 17:30, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Sorumsuzluğun güncel tıbbi deyimle pik yaptığı, fırsat bu fırsat diyerek gerçeklerin üzerinin kalın örtülerle örtüldüğü, her kademede her şeyin tozpembe gösterildiği günümüzde; sorunlar aldı başını gidiyor.

           Hayat pahalılığından sağlığa, ardı arkası kesilmeyen kadın cinayetlerinden çocuk tacizlerinden iş kazalarına, ekonomiden eğitime kadar nasıl yaşayacağız, birisi varsa anlatsın.

      Hiçbir konuda sorumluluk üstlenmeyen, yapılan ve yaptıkları hiçbir hatayı kabullenmeyen, her şeyi en iyi yaptığına inanan, doğru olan her şey sadece onlardan sorulan ve her sorunu üstünkörü geçiştirmeye çalışıp bunda da bayağı başarılı olan bir anlayışla yönetilince sanki bu düzene alışıyor muyuz ne?

    Toplumsal dinamiklerinizi ancak eğitim yoluyla bireylere aktarabilirsiniz, toplumda yaşayan bireyler ancak böylelikle kendi toplumların dinamiklerini tanıyabilir ve anlayabilir.

          Eğitim sosyal değişmeyi sağlayan en temel kurumdur. Hürriyet, adalet ve eşitliğe dayalı yeni sosyal düzen eğitimle oluşturulabilir,

         Altı aylık aradan sonra, okullar 21 Eylül’de  kademeli olarak açıldı  Okul öncesi ve birinci sınıflar iki gün okula gidip, beş gün evde kalıyorlar. Böylece Covit-19 riski de gözlemlenebilecek.

   Pandemi sona erene kadar Türkiye'de tüm okulların açılması imkansız görünüyor.

  Bu arada  Milli Eğitim Bakanı  öğrencilerin bu yıl bütün müfredattan sorumlu olduklarını ve sınava gireceklerini söyledi. Uzaktan eğitimin ne kadar verimsiz olduğu tartışma dahi götürmezken, bu durum sadece eğitimde fırsat eşitsizliğini körükler.

       Onlarca sorunun bulunduğu EBA'ya ulaşamayan, interneti olmayan binlerce çocuk varken, bu ihtiyaçları karşılamadan çocukları sınava sokmak, tüm müfredattan sorumlu tutmak, haksızlığın uç noktası. Kaldı ki özel okullardaki çocukların daha önde olduğunu katmıyorum bile... Yani Türkiye'deki eğitim sistemi bildiği yanlışı yapmaya devam ediyor ve paran yoksa okuma diyor.

      Kısacası bu yıl eğitimde fırsat eşitsizliğini daha açık ve net görüyoruz, görmeye de devam edeceğiz..

 

Çok yüklenilen çocuklarımız Einstein olamıyor bir türlü. Onca eğitime rağmen.

Ülkemizde eğitim sistemi ciddi anlamda bozuk. Akademisyenlerimize çok çok iş düşüyor.

Yaşayarak öğrenemeyen çocuğa ,duyarak eğitim vermeye çalışıyoruz.

Çok acı ,gerçekten çok acı..

Hayatta her şey bir birinin halkası.Zincirleme bir yaşantı işleyişi var.Vicdan eksikliği,işlenen katliam,suçlar,tembellik,üretememe,düşünememe…aklınıza gelen tüm toplumu sekteye uğratan ne varsa, altında  eğitimin önemli bir rolü var.

Bu yazı toplam 1005 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar