SRT Yayın Akışı - 24.02.2020
Son Dakika

EĞİTİMİN ZARARI OLUR MU ?23 Ocak 2020 - 08:55, Perşembe


Semiha Özgür SEZER

Gençlere yönelik hangi sorundan bahsedersek, temel kaynağının amaçsızlık olduğunu söyleyebilirim.

Kendilerini koca bir boşluğa salmış,  sadece günü yaşayan ileriye dair hayallerden bahsedilmeyen bir gençlikten bahsediyorum. Dini değerlerini kaybetmiş, daha da ileri gidiyorum bunları gözlemlediğim için söylüyorum; inançsız bir topluluk geliyor gelecek yıllara.

Klasik bir eleştiri evet, ama eğitim sisteminin uyuşturduğu bir nesil söz konusu.

Eğitim sistemi, ailenin etkin geçireceği zaman dilimini test kitapları ile doldurdu. Zaman buldukça, ‘‘hadi biraz daha test çöz’’ dediğimiz çocuklarımıza, ne yaşam becerilerini geliştirmelerine fırsat tanıyoruz ne de aile ile zaman geçirmesine olanak sağlıyoruz.

Amaçsızlık dedik ya. Çocuklarımızın amacını bile sistem dayatıyor. ‘‘En iyi liseyi kazan, en iyi mesleği kazan…’’

Oysa en iyi meslek, ustalıkla ve öz veri ile yapılan her iştir. Bu bir temizlik işçiliği, bu bir teknisyenlik, bu bir pazarcılık…

Ortaokul çağındaki çocuklarımızın tek derdi en iyi liseyi tutturmak. Hedefi; üretmek, keşfetmek, katkıda bulunma derdi değil.

Çocuklar yaşantılarını playstation gibi yönetiyor.

Çocuklar tatile girdiğinde bile yetiştirmeleri gereken fasikül ve testlerin derdine düşürülüyor. Sıra sıra tatilde yapılacaklar listesini yazıyoruz hemen. Oysa çocukluğun kodunda zaten tatilde yapılacaklar kayıtlıdır. Sadece telefon, tablet, sosyal medyadan ölçülü uzak tutmak ve uygun ortamı sağlamak yeterli. Gerisini onlar hallederler.

Ben hakikaten bir ebeveyn olarak çocukların bu sistemde köreltilmelerine acıyor ve gelecek nesli ellerimizle nasıl heba ettiğimize üzülüyorum.

EĞİTİMDEN ZARAR ÜRETMEK

‘‘Aile bağları kopuk’’ dediğimiz sitemkâr cümleler, her birimizin dilinde. Peki, eğitimin rolünün farkında mısınız? Bozuk bir sistemin eğitim çatısı altında dayatılması ve hayalleri öldüren, ezbercilikten beslenen, yaşam becerilerini gerileten bir rol üstlendiğinin farkında mıyız? Daha bitmedi! Mevcut eğitim sisteminin bir zararı daha var ki aile bağlarını koparıyor. Aile içi zamanını çalıyor.

Eğitim sistemi bireyin öz becerilerini köreltirken diğer yandan aile ilişkilerini de köreltir durumda. Öz becerilere değinecek olursak, en basiti çocukların lütfen yazı becerilerine bakın . Çocuk ortaokulda ama halen noktasız, virgülsüz kelimelerin dansettiği; karmaşık, şekilsiz biçimsiz, okunaksız yazılarından bahsedebiliriz.

Akıllı olan her şeyi sunan teknoloji sistemi, tüm sahip olduklarımızı çocukların yerine  yapa yapa becerileri köreltti.

Umarım eğitim gerileten değil, geliştiren, üreten haline gelirde, nesildeki kusur arayışımız son bulur.

Bu yazı toplam 1403 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar