SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

EKONOMİK KRİZ!27 Kasım 2021 - 00:22, Cumartesi


Taner İltaş

Ekonomik kriz gittikçe derinleşiyor!

Evet üstüne basa basa söylüyorum Türkiye derin bir ekonomik kriz içinde. Hala bunu söylemekten korkan gazeteciler, STK temsilcileri, sözüm ona kanaat önderleri var.

Neredeyse her gün akaryakıta 1 lira 1 lira zam geliyor mu? Neredeyse her gün marketlerde ürünlerin fiyatları kat be kat artıyor mu?

Pazara çıktığınız da ne olmuş bu sebzenin meyvenin fiyatı diyor musunuz? Elektronik bir alet almaya kalksanız, ağzınız açık kalıyor mu?

Hepsinin cevabı EVET!

Ülkede bir ay geçmeden dolar, euro 3-4 lira arttı. Bu nedir Allah aşkına? Bu ekonomik kriz değildir de nedir?

Geçtiğimiz gün Edirne’de sınır kapısında Bulgar vatandaşların oluşturduğu uzun araç kuyruklarını görünce şok oldum doğrusu.

Adamlar Türkiye’ye ucuz diye alışverişe koşmuş gelmiş! Hayat bize pahalı, yabancıya ucuz hale geldi.

Şimdilerde asgari ücret konuşuluyor? Zaten bir yıl içinde yüzde 65-70’e yakın kayıp yaşamış olan düşük gelirlinin maaşına ne zam gelecek?

Yapılacak mı asgari ücrete yüzde 65 zam? Cevabını siz verin kendi kendinize!

Zaten yaşamak gün geçtikçe daha da zor hale gelmişken bir de sinirleri iyice yıpratan açıklamalara şahit olunca, insan daha da bir üzülüyor.

AKP Manisa Milletvekili Uğur Aydemir beyefendi şöyle buyurmuş; Belki soğan ekmek yiyeceğiz aylarca ama güvenliğimizden kimseye taviz vermeyeceğiz.

Bunu söyleyen vekil en az 20 binin üzerinde maaş alıyor. Siz inanıyor musunuz onun soğan ekmek yiyeceğine.

5 bin liralık atkısıyla büyük milliyetçilik gösterisi yapan AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci çıkıp da ‘Alışacaksınız’ diye konuşursa, AKP Milletvekili Halil Etyemez, “Ülkemizde yokluk denen bir şey yok. Her şeyde bolluk ortada’ diye açıklama yaparsa biz de ister istemez kalıyoruz, ‘Biz başka ülkede miyiz’ diye.

Yahu alım gücü yerlerde geziyor. Hayat pahalılığı zirve yaptı. Her şeyin fiyatı uçtu gitti. Bunları kabul etmek ayıp mı?

Ekonomideki yıkımı yok sayarak bir şey kazanamazsınız.

Önce kabul edin, planınızı anlatın da biz de bilelim. Bu millet bu iktidarı seçmiş, yetkiyi vermiş.

Şimdi de büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor. Dolar artıyor, euro fırlıyor, altın uçup gidiyor. Dolayısıyla insanların hayatı daha zorlaşıyor.

Mutfaklara ateş düşüyor. Geçinmek gün be gün daha can yakar hale geliyor. Peki çözümünüz nedir?

Bu krizi, bu yıkımı nasıl engelleyeceksiniz? Ne zaman durduracaksınız? Bir gazeteci olarak sormuyorum.

Bir vatandaş olarak, bu ülkede yaşayan bir birey olarak soruyorum.

Ben benim gibi milyonlarca insan bunun cevabını beklerken, hayatları lüks ve şatafat içinde geçen bazı kişilerden ‘soğan ekmek’ telkini duyunca haliyle sigortalar atıyor.

Türk Milleti soğan ekmek yer. Ülkesi, devleti için gerekirse aç da kalır. Bu toprakların insanlarının hamuru böyledir.

Ama bilin ki siz lüks makamlarınızdan böyle hamaset dolu açıklamalar yapıyorsunuz ya, hiç inandırıcı değilsiniz!    

İnsanlara soğan ekmek tavsiye etmek yerine, vatandaşın refahını nasıl artırırım diye düşünürseniz, belki o zaman ben de gelecek adına biraz umutlanırım.

Bu yazı toplam 344 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar