SRT Yayın Akışı - 02.12.2020
Son Dakika

ELEŞTİRİNİN DOZUNU KAÇIRINCA19 Ekim 2020 - 04:38, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Gündem sürekli değişiyorsa yazıp çizmeye rağmen hiçbir şey düzelmiyorsa, bunları yazmak ve paylaşmak bizlerin  olduğu kadar okurun da içini daraltıyorsa, yapacak bir şey yok!

    Ülkenin dert haritasına baktığımızda; çözüm üretenden çok sorun üreten sisteme kitlendi.

          İşsizlik  azalmıyor, eğitimli işsizlik artıyor, elinde diplomasıyla gençler  kaçıp gitmenin yollarını arıyor.     

    Yüreklerimize keskin bıçakla çizikler atarak geçip giden, oyup giden, delip giden olaylara bakınca; çözümsüz sorunlar ve yanıtsız sorular giderek gündemi meşgul ediyor.

     Yanlış soru sorarsanız doğru cevap alamazsınız ya! Yanlış değerlendirmelere ne demeli?

             Yine  geçen haftada yazmıştım Akıl dışı açıklamalarıyla gündeme gelen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, sosyal medya hesabından 27. İstanbul Caz festivali genç caz kategorisinde finale çıkan başörtülü Büşra Kayıkçı'yı eleştirmişti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sofuoğlu, “Kıyamet alametleri! Mesela; Alkol gurmeliği gibi bir festivalde de finale kalan bir başörtülü görecek miyiz? Fahri Kainat Efendimiz SAV: "Faydasız ilimden Allaha sığınırım" buyurmuş Kaçtır söylüyorum: Bunlar bizden değiller ve bunların erkek versiyonlarını da bizden sanmayın!” diye yazmıştı.

            Daha önce Google’ı 2. Abdülhamid ‘in icat ettiğini söyleyerek gündeme gelen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Milat gazetesine yaptığı açıklamalarda "Çok okudum, kafa patlattım. Bu lanet sözleşme kan dökülecek gizli tuzaklarla dolu. Sözleşmenin tamamını, dikkatle okuduğunuzda bunu anlıyorsunuz. İstanbul Sözleşmesini okumadığınızı siz biliyorsunuz. bari bu metni okuyun. nasıl uyarayım artık bilmiyorum. Bu metin çok kan dökecek” sözleriyle paylaştı.

   Yine  profesör adı Prof. Dr. Salih Şimşek, yine buda  Sakarya Üniversitesi’nden.

 Hiç tanımam

 Köşede yazıyormuş. Şimdiye kadar  köşesini hiç okumadım.

 Demek ki yazıları okunmayınca  Türkiye’nin ikinci  büyük partisine Cumhuriyet Halk  Patisi hakkında bir yazı yazdı.

 Yazı değil resmen hakaretti

     Akademisyen, profesör unvanına sahip bir insan, ülkenin Ana Muhalefet Partisi CHP için “kansızların partisi” diyorsa; “düşman” nitelemesi yapıyorsa; kokoş, nonoş, sarhoş, din kaçkını, gavur artığı gibi ucuz ve en kötüsü nefret taşan bir dil kullanıyorsa; niyeti açıktır.

   Niyeti bu toplumu germek ve  bölmektir

Yada   AKP’ye şirin gözüküp rektör olmak.

    Niyet okumayı pek bilmem. Sadece ilk aklıma gelen

        Hayatımızın her alanında bilsek de bilmesek de mutlaka eleştiri yaparız. Görüşlerimizi bildirir, olumlu ve olumsuz yanlarını söyleriz, olması gerekeni kendimizce belirtiriz.              

          Eleştirmek bir yaşam biçimidir, sanattır. Saygı çerçevesinde ve mantıklı yapıldığı zaman faydalıdır. Diğer türlü eleştiriler, suçlama olur, hakaret olur, kıskançlık olur, sonra da hedef şaşar, hatta eleştiriyi yapmaya çalışan kim neyi savunuyor kim ne amaçlıyor anlaşılmaz bir hale gelir, yıkıcı olmaya başlar.

       Elbette eleştiri olacak, elbette yurttaşımız sesini duyuracak, uzmanlar, akademisyenler, bilim insanları değerlendirmeler yapacak, ufuk açacak.

Kişisel sınırlara saygı noktasında ciddi sorunlar var.

    Profesörde  olsan,ebeveynde olsan,evlat ,arkadaş ve her ne olsan da ,kişisel sınırlarına taciz etmeyi bırakmalı. Nedir arkadaş dünyayı ben yarattım üstünlüğü? Üstünlüğün kendinle bir önceki gününe, bir gün önceki olgunluğuna olsun. Bugününü dünden daha üstün hale çıkardıysan ona bak sen.

      Sadece kötüleme veya yergi mahiyetinde, tamamen duygusal biçimde eleştiri getirenleri zaten toplum da ciddiye almaz. Onların gövde gösterisi yaptığını bilir. Bu tür insanlardan uzak durmak herhalde yapılacak işlerin en iyisidir.

Bu yazı toplam 1260 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar