SRT Yayın Akışı - 05.06.2020
Son Dakika

ENDİŞE DUYMAYIN!25 Mart 2020 - 02:25, Çarşamba


Dursun BOSTANCI

Özellikle içinde yaşadığımız bir virüs salgını nedeniyle bir kısım vurdumduymaz insan çıksa da halkımızın çoğunun endişe içinde olduğunu görüyoruz. İçinde yaşamış olduğumuz şehrimiz Sakarya'da özellikle sosyal medyada yoğun bakım yatakları ile ilgili gerçek olmayan bir çok paylaşım görmekteyim.

Basını takip ediyorum. Mutlaka işlerinin yoğunluğundan olsa gerek görevlilerin bu konuda açıklamalarını göremiyorum.Bir hekim olarak kendimi konu ile ilgili bilgilendirme adına sorumlu hissettim.

Vatandaştaki genel şikayet  Yoğun bakım yataklarının şehrimizde az olması.Bilinmesi lazım ki  hastaneler yapılırken bunlar belli bir hesap sonunda planlanmaktadır.

Yoğun bakımda ihtiyaç anında yer olmadığı haller mevzuatta açıkça yazmakta ve uygulanmaktadır.

20.07.2011 de 28.000 sayı ile yayımlanan yoğun bakım mevzuatında:

İlde sağlık tesisleri arasında yapılan nakiller Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Komisyonu (ASKOM) İl Sevkleri Değerlendirme ve Denetleme Komisyonunda, iller arasında gerçekleştirilen sevkler Bölge ASKOM Toplantılarında değerlendirilir. Tespit edilen sorun ve aksaklıklarla ilgili gerekli tedbirler alınır ve lüzumu halinde sonuçları raporlanarak Bakanlığa bildirilir.

 Hastanın, nakledildiği sağlık tesisi tarafından acil serviste bekletilmeden, tıbbi durumunun gerektirdiği seviyedeki yoğun bakım servisine doğrudan yatışının yapılması esastır denmektedir.

İhtiyaç halinde önemli olan nerede olduğu değil,ama boş yoğun bakım yatağının temin edilmesidir.

Gelelim Ülkelerin yoğun bakım rakamlarına:

Almanya Avrupa Birliği’nin en fazla yoğun bakım yatağına sahip ülkesi. Portekiz ise en az yoğun bakım yatağına sahip ülkesi. Yoğun bakım yataklarındaki oranlar hesaplanırken 100.000 kişiye düşen yatak sayısı oranları olarak hesaplanır.

Almanya’da 100.000 kişiye düşen yatak sayısı 29,2

İtalya’da 12,5

İngiltere’de 6,6

Portekiz’de 5

Türkiye’de ise 43.

Türkiye genelindeki rakamlar böyleyken, temennimiz kimsenin böyle yoğun bakım yatağına ihtiyaç duymadan bu salgını bitirmemiz.Halkımızın sağlığı açısından ihtiyaç duyulduğunda yoğun bakım yatağı konusunda endişe duymamasıdır.

  Vatandaştan beklenen ve istenen Sağlık Bakanlığının ortaya koyduğu kurallara tam olarak uymalarıdır.

Bu yazı toplam 1815 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar