SRT Yayın Akışı - 14.08.2020
Son Dakika

ENFES ÜÇ ADET LAİKLİK ÖRNEĞİ12 Aralık 2019 - 07:55, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Türkiye’nin 6.ncı cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve laiklik anlayışı;

Emekli büyük elçilerimizden Oğuz Gökmen anlatıyor.

 

             ‘’Merhum Fahri Korutürk cumhurbaşkanı, merhum İhsan Sabri Çağlayangil dış işleri bakanı ile Bağdat seyahatindeyiz. Ziyaretimize Irak Türkmenlerini temsilen gelenlerin olduğu haber verildi. Cumhurbaşkanı kabul edilmesini söyledi.Biraz sonra sefaretteki odamıza, babayiğit yapılı üç Türkmen girdi. Ellerinde Arap harfleri ile yazılı bir levha vardı.Cumhurbaşkanına hediye için getirdiler. Levhayı uzaktan gören Korutürk telaşlandı.’’ Aman ayet falandır .Biz laikiz kabul edemem’’ Yerimde durmayıp ayakta bekleyen adamların yanına gittim. Ellerinde tuttukları levhayı okudumki  bir Türkçe hoyrat. Şöyle diyordu ‘’Hoş geldü, sefa geldü,hoş geldü ne sen öldü ne men öldüm ne sen imane geldü’’yazıyordu.

 

                Cumhurbaşkanımıza Efendim bu bir Türkçe şiir,Ayet veya Hadis değil dedim.Bunun üzerine  dış işleri bakanına levhayı alması talimatı verdi.Fakat kendisi kabul etmedi. Çağlayangil de  çıkışta bana verdi. Ama bir süre sonra geri alarak Yalovada bulunan evine astı şimdi orda bulunuyor.

 

                 Sayın gökmenin ikinci hatırası da Korutürk’e dair

 

Bu defa resmi bir temas için irandayız  Ziyaret ettiğimiz yerler meyanında Hafız’ın kabrine gittik.Hafız’ı Şirazi’nin huzuruna vardığımızda  Cumhurbaşkanımıza ‘’Efendim müsaade buyurursanız  bir Fatiha okuyabilirmiyim’’? diye sordum. Tedirgin oldu’’Canım nerden icap etti bu ? ‘’Biz laikiz  ne münasebeti vardı böyle bir teklifin’’dedi Bunun üzerine bende Yahya Kemalin ‘’Hafızın kabri olan bahçede  bir gül varmış ,yaniden açarmış kanayan rengi ile.diye başlayan meşhur ‘’Rintklerin ölümü ‘’şiirini yüksek sesle sonuna kadar okuyup bitirdim.şiir bitince Korutürk ne derse beğenirsiniz.’’Fatihayı ne güzel okuyorsunuz’’ dedi ve O gün Türk heyetindeki zevat donup kaldılar.

 

                    Yine bir laiklik olayı daha;

                    Oflu Halil amca MHP büyük davasında tutuklu ve Mamak cezaevindedir. Orada komünistlere istiklâl marşı,MHP lilele de LAİKLİK.öğretiyor.

 

                    Yüzbaşı Halil amcayı çağırmış. Halil amcaya anlat bakayım laiklik nedir diye sorar.  Halil amca yüzbaşıyı hiç dinlemediği için, namazında niyazında bir insan. Diyorki; komutanım Kim ki namazını kılar, orucunu tutar layukdur CenneteKim ki bunları yapmaz layıkdur cehenneme.der ve bu cevap üzerine Komutan Halil amcayı yanında kovar.

 

                     Maalesef bunlar Türkiye’min gerçekleri.  Bu gerçeklerle yaşamaya devam edeceğiz.

                    

                     Bu gün yaşadığımız Türkiye’miz de bunun gibi daha bir çok misaller vardır. Sıralamaya kalksak inanınız ki ciltler yazılır. Ama ben anlayana sivri sinek saz anlamayana da davul zurna az. Diyerek yazımı tamamlıyorum. Saygılarımla

 

 

***Cuma gecemiz ve yarınki Cuma bayramımız mübarek olsun. Amin.***

Bu yazı toplam 977 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar