SRT Yayın Akışı - 04.07.2020
Son Dakika

 

Engelli mi, Engellenen mi?13 Temmuz 2019 - 06:39, Cumartesi


Murat Beyaz

Geçen hafta bahsettiğim üzere, ortopedik engellilerin günlük hayatı içerisinde öncelikli karşılaştığı sorun, işlevden uzak nitelikte, çok yüksek açılı rampalardır. Öyle ki, bırakın bir engellinin kendi başına tekerlekli sandalye ve akülü aracı ile çıkmasını, bu rampalardan bebek arabalarını dahi çıkartmak çok büyük bir meşakkat olmaktadır.

Rampalar, ortopedik engellilerin dış mekanlarda, çarşıda-pazarda problemsiz erişim sağlamaları konusunda en temel yapıyı teşkil etmektedir. Bir “engelsiz” için ne kadar lüzumsuz ise, bir “engelli” için o kadar zaruridir. Maalesef bu konuda da yeterince hassasiyet oluşmadığından, rampalardan yoksun mekanların çokluğu sebebi ile “engelli” ve “engelli” ailelerince mağduriyetler yaşanmaktadır.  

Ortopedik engellilerin özellikle mağaza, kafeterya, restoran, banka başta olmak üzere birçok mekandan istifade edebilmesinin önünü tıkayan ana problem giriş rampalarının olmamasıdır. Bu sorunun giderilmesi, işletmelerin

keyfe keder tutumları ile mümkün değildir. Belediyelerin ticarethanelere, işletmelere ruhsat verirken engelli rampalarının da olması konusunda zorunluluk-yaptırım uygulaması halinde yeterince ve kalıcı çözüm sağlanabilir.

Görüntü kirliliğine sebebiyet vereceği düşünülürse, seyyar rampalar yapılması da idealdir. Dükkanların girişinde görünür yere(cam-vitrin gibi) asılacak standart logo ve levhalarda yazılı “seyyar rampamız vardır” ifadesinin bulunacak olması birçok “bedensel engellinin” hayatını kolaylaştıracaktır.   

Bir de asansör mevzusu var ki evlere şenlik. Şahsen yaşadığım en başlıca problem diyebilirim. Sadece benim mi? Tabii ki hayır!

Asansör olmayışı yahut bozuk oluşundan dolayı, katılamadığımız düğün vb. cemiyetlerin yapıldığı salonlar, tiyatro-panel-konser-konferans gibi etkinliklerin yer aldığı kültür merkezleri, sergi salonları ve kütüphaneler ilk aklıma gelen istifadeden yoksun kalabildiğimiz mekanlardır.   

Üstelik mesele sadece asansörün olmaması, bozuk olması da değildir. Asansörlerin ebatları-ölçüleri konusunda standardizasyon olmaması sebebi ile de istifade güçleşmektedir.

Mesela eski tarihli bir binanın asansörüne engelli akülü aracı ile girilebilirken, yeni yapılmış bir binanın asansörüne bahsi geçen aynı araçla girilememektedir. Maalesef ülkemizde inşa-imar yönetmeliklerinde asansörlere ait standart normların olmaması üzüntü vericidir.

Hakkını vermek gerekirse AVM olarak bilinen merkezlerin asansörleri ortopedik engellilerin akülü araçları ile de istifade edebildikleri genişlikte olmaları takdire şayandır. Her giriş kapılarında da tekerlekli sandalyelerin bulunması bir diğer güzel örneklerdendir.

Bu güzel örneklerin “rol-model” alınarak hayatın geneline yansıtılması temennimizdir.

Teker üzerinden selamlarımla.

Bu yazı toplam 1251 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar