SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

ENGELLİYİ ENGELLEMEYİN1 Aralık 2020 - 08:06, Salı


İbrahim KALKAN

3 Aralık Dünya Engelliler Günü.  Tüm dünyada engellilerin haklarına ve engellenmişliklerinin önlenmesine dikkat çekmek için etkinliklerin, programların, sunumların yapıldığı bir gün. Peki ülkemizde ne kadar ehemmiyet veriliyor engelli haklarına?

         Engelli kanununa göre engelli: doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyuşsal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişidir. Bu tanımda dikkat edilmesi gereken kısım ‘toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan’ kısmıdır. Bu kısımdan hareketle engellilerin uyum sağlamalarına ve gereksinimlerini karşılamalarına destek olursak en azından engellenmemiş olacakları çıkarımını yapabiliriz. Bununla birlikte engellerinden dolayı onlara acınıyormuş hissi yaşatacak derecede bir alaka da göstermemeliyiz. Onların kendi ihtiyaçlarını kendileri giderebilen bireyler olmasına destek olmalı, kendilerini, kabiliyetlerini ortaya koymalarına fırsat vermeliyiz. Bu denge çok önemli hiçbir insan acınmak istemez bilakis her insan saygı ve değer görmek ister. Konuşurken ona bakmalı, onu muhatap almalıyız yanındaki kişiye bakarak sanki engelli birey iletişim kuramıyormuş gibi davranmamalıyız. Yine konuşurken kelimeleri özenle seçmeli incitici, onur kırıcı ifadelerden uzak durmalıyız.

Devletimiz sosyal devlet anlayışı ile engellilere birtakım ayrıcalıklar tanımaktadır engellilere sağlanan bazı ayrıcalıklar şunlardır: Kamuda %4 oranında engelli çalıştırılması zorunludur bunun yanı sıra ellinin üzerinde çalışanı bulunan özel sektörde en az %3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır Çalışma şartlarında da bazı hakları var mesela: Engelli memura isteği dışında nöbet görevi verilememesi, erken emeklilik hakkı vs. Bu kolaylıklar genişletilmeli engelli çalışanlara çalışma saatlerinde esneklik sağlanmalı ve dahi çalışma saatleri yarı zamanlı olarak düzenlenmelidir ancak tüm bu kolaylıkların yanı sıra engelli kavramı geniş bir kavram olduğu için bazı engellilerin engelleri birçok alanda çalışmaya elverişli değil. Bu konuda da kamu ve sivil toplum kuruluşları yardımda bulunarak ihtiyaç sahibi engellilere destek olmaktadır Engellilere sağlanan diğer haklar da  araç alımlarında sağlanan ÖTV ve KDV indirimleri, belediye araçlarında, tren ve uçak yolculuklarında sağlanan indirimler, iletişim alanında indirimler, eğitim alanında devlet bursu, özel burslar, KYK indirimleri, Özel Üniversite bursları vs  konu eğitime gelmişken bu yazıyı yazarken keşke yatalak çocuklar için evde eğitim verilen bir sistem üretilse diye düşündüm. Araştırınca MEB’in 2019 yılı içinde böyle bir çalışma yaptığını öğrendim. Bu çok önemli çünkü herhangi bir engel eğitim hakkının önüne geçmemeli. İnsanı hayata bağlayan unsurlardan biri de eğitimdir bu asla unutulmamalı.

Avrupa’da engelli çocukları daha doğduklarında ilgili danışmanlar tespit ediyorlar ve aile talep etmeden evini, odasını, eğitimini daha küçücükken planlıyorlar. Üstelik ücretsiz psikolog, okul servisi, taksi hizmetlerinin yanı sıra birçok haklar var. Ülkemizin de engelli hizmetlerinde bu seviyeye erişmesini umuyoruz. Belediyelerin engelli bireyler için neler yapabileceklerine bir başka yazımızda devam etmek ümidiyle selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 2937 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar