SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

ESNAFA DESTEK YARDIMI BAŞVURULARI BAŞLADI1 Ocak 2021 - 05:09, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Değerli okurlarımız geçen haftalarda sayın cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın  açıklaması ile esnafa destek paketinin onaylanacağı ile alakalı haberleri tüm yayın organlarından takip etmiştik. Bin Türk Lirası hibe olan ayrıca kira desteğinin de olacağını ekleyen Cumhurbaşkanımız, kimlerin bu destekten ne şekilde yararlanacağına açıklık getirdi. Esnafa destek paketinde 1.000 Türk Lirası yardım ve büyükşehirlerde 750,00 Türk Lirası ,diğer illerde ise 500,00 Türk Lirası kira yardımı yapacak.

Dikkat!!

Tüm esnaf yararlanmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kira yardımı desteğinin detayları is şu şekilde;

"Bir diğer destek talebi olan kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarına göre belirledik. Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnafımıza yine üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız. Buna göre ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteğini esnafımıza hibe olarak vereceğiz. Bu iki destek kalemi çerçevesinde önümüzdeki 3 ay boyunca esnafımıza toplamda 5 milyar lira civarında bir hibe desteği sağlamayı planlıyoruz" diye konuştu.

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere esnaf odasına kayıtlı olan sadece basit usul mükelleflere sağlanan bir destek geliyor. Gerçek usulde mükellefiyeti olanlar bu yardım paketinden yararlanmıyor.

Toplam sayısı 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan kesime, 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız Hibe şeklinde vereceğimiz doğrudan esnaf destek ödemesinden taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacaktır."

Başvurular internet üzerinden  T.C. kimlik numarasının son hanesine göre alınmaya başlandı.

Bu yazı toplam 2279 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar