SRT Yayın Akışı - 29.05.2020
Son Dakika

EVDE KALMAK18 Mayıs 2020 - 03:33, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Bu salgın insanlık adına bir milattır. Ancak her alanda adalet ve eşitlik sağlanırsa aşılır diyenlerin  sayıları çok fazla.

  Her olaydan kendine pay çıkan ve bunu halkla ilişkiler çalışmasına çeviren var. Kendi hanesine yazarak ortalığa iyimser tablo çizenler var.

   İyimser tablolar herkes için aynı değil

Salgının tahrip ettiği ekonominin tetiklediği işsizliğin ve yoksulluğun faturası yine kadınlara kesildi.

   Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, Kovid-19 salgınıyla birlikte artan kadına şiddete yönelik “Evde kal söylemi bazılarımız için güvenli olsa da bazılarımız için evler güvenlikten öte tehlike arz etmekte” diyor

    Evde kal söylemi bazılarımız için güvenli ortamları akla getirse de aslında bazılarımız için evler güvenlikten öte tehlike arz etmekte.

     Yine evlerimizin konumları, fiziki koşulları 7/24 bir arada bulunmayı gerektiren modeller değil hepimizin bildiği gibi. Ev içi iş yükünün artması bakım yükünün omuzlara yüklenmesi, kendi özel zamanı kalmayan kadınların da çaresiz zamanları olarak karşımızda durmakta.

    Halk için hayat bu kadar pembe değilken, pembe tablo çizenlere  şaşırıp kalıyoruz.

Halkın büyük çoğunluğu ortak kaderi paylaşamıyorken, işsiz sayısı gün geçtikçe artarken  ötekileştirme had safhada.

   Hayaller sınırsız gerçekler diz boyu iken; Bilindik ezberler, bitmeyen nutuklarla, gıdalar zamlanıp, üretici sıkıntıda, dolar ve altın  haddini aşmış ilerliyor.

 Birde en önemli sorun eğitim var.

     Uzun süredir, 'Yap-boz tahtası' dediğimizde aklımıza gelen ilk şey, eğitim oluyor. Son 18 yılda değişen Milli Eğitim Bakanlarının sayısından tutun da sınıf geçmeden, sınav sistemine kadar artık sayısını unuttuğumuz değişiklikler yaşadık.

Üstelik bazıları öyle değişikliklerdi ki ne yapanlar tam anlatabiliyordu, ne biz anlayabiliyorduk ne de anlatabiliyorduk. Yani sistemi değiştirenler bile ne yaptığını çoğu zaman bilmiyor.

Sistemin sık sık değişmesi nedeniyle yaşanan belirsizlikler en çok sınav sistemine mahkum edilmiş öğrencileri etkiledi. Ortaokul birinci sınıftan itibaren başlayan sınav maratonuna, “Acaba sınava girdiğimde ne tür değişiklikler olacak” kaygısıyla devam etti öğrenciler. Çünkü biliyorlardı ki Türkiye'de hiçbir öğrenci okula başladığında mevcut olan sistemle mezun olamıyorlardı.

   Bu süreçte öğrenciler daha büyük bir belirsizlik içindeler. Pandemi nedeniyle sokağa çıkamayan, okullarından uzak olan ve salgının yarattığı belirsizliği yaşayan öğrenciler bu kez de sınav tarihlerinde yapılan değişikliğin yeniden değiştirilip değiştirilmeyeceğini bilmiyorlar.

      Daha önce 20-21 Haziran'da yapılacağı duyurulan ancak Koronavirüs nedeniyle 25-26 Temmuz'a ertelenen üniversite giriş sınavının yeniden öne çekildi. Sebebi ise turizmi olumsuz etkilemesi; Temmuz ayında yapılacak sınav nedeniyle insanların tatil planlarını ertelemesi, turizm gelirlerini azaltacak olması.

Öncelikle pandemi nedeniyle binlerce kişi işsiz kalırken, acaba kaç kişinin parası olacak tatile gitmeye?

   Çünkü turizm gelirleri, gençlerimizin geleceğinden daha önemli değil. İki aydır evden çıkamayan, yüz yüze eğitim alamayan çocuklara bir de bu belirsizliği yaşatmak gerçekten çok acı bir durum.

Ve unutmayın, gençlerimizin geleceği, turizm sektörünün bu yılki gelirlerinden çok daha büyük ve önemli...

Karantina boyunca neleri gözden geçirdik, nelerin değerini daha iyi anladık, neleri yeni baştan ele alıp değerlendirdik, neleri gereksiz bulup kenara fırlattık, hangi plan, proje, hayallerimizden vazgeçtik kim bilir?

 

Bu yazı toplam 649 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar