SRT Yayın Akışı - 28.01.2022

Son Dakika

EVLENME ÖDENEĞİ (ÇEYİZ PARASI) NEDİR? KİMLER ALABİLİR?1 Ekim 2021 - 13:41, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

SGK’dan ölüm aylığı alan kız çocukları, evlendiklerinde aylıkları kesilir. Ancak evlendiği için aylığı kesilen kız çocuklarına ölüm aylığının 2 yıllık tutarı evlenme ödeneği olarak ödenir.

Evlenme ödeneği  SGK tarafından ;

1-Kız çocuğuna (erkek çocukları alamaz),

2-Anne ve babadan ölüm aylığı alana,

3-Evlilik yapmış olmak şartları ile verilmektedir.

Evlenme ödeneği hesaplanırken ,ölüm aylığı alan kız çocuğunun aylığına göre belirlenir. Yani evlenecek olan kız çocuğunun almakta olduğu aylığı 2 yıllık tutarı baz alınır. Örneğin; 500 TL ölüm aylığı alan kız çocuğuna ( 500 TL * 24 (2 yıllık süre)=12.000,00 TL çeyiz parası tek seferde ve peşin olarak ödenir. Çeyiz parasını alabilmek için , evlilik yapan kız çocuğunun SGK’ya bir dilekçe ile başvuru yapması gerekir. Burada önemli olan konu başvurunun evlilikten sonra yapılaması gerektiğidir. Çeyiz parası alabilmek için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Başvuru zaman aşımı süresi ise 5 yıldır.

Peki Boşanma Durumunda Çeyiz Parası Ne Olur?                                                                                             Kız çocuğunun boşanması durumunda aldığı çeyiz parasını 24 ayını doldurduktan sonra tekrar ölüm aylığı bağlanır. Boşandıktan sonra tekrar evlenirse ikinci bir çeyiz parası alma hakkı yoktur.

 

Saygılarımla

Bu yazı toplam 203 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar