SRT Yayın Akışı - 20.05.2022
Son Dakika

EVLİLİK GÜNBEGÜN ZORLAŞIYOR31 Aralık 2020 - 11:05, Perşembe


İbrahim KALKAN

Aile toplumun en temel yapı taşıdır. Aile sayesinde toplumun kültürü, ahlakı, erdemi yaşatılır. Daha küçücükken ahlaki, milli ve manevi değerleri ailenin sıcak, huzurlu, güvenli ortamında öğrenir, içselleştirir, özümser tüm bireyler. Anne tükenmez şefkatiyle, baba kırmızı çizgileriyle bireyin ilk öğretmeni, ilk yol göstericisidir. İmandan sonra bireyin dünya hayatındaki en büyük dayanağı, varlığı, serveti ailesidir. Öyle ki ona paha biçilemez. Hiç kimse ailesini herhangi bir maddi kıymetle değiştiremez. İşte aile bu kadar kıymetli bir unsurdur hayatımızda. Aile kurumunu yaşatmalıyız. Hani Sayın Bahçeli’nin bir söylemi var ya; hani beka meselesi diyor ya; bence asıl beka meselesi, beka sorunu işte budur. Eğer aile kurumunu koruyamazsak bunun bize dönüşü çok ağır olacaktır. Zaten bugünün sosyal yapısını incelediğimizde aile yapısının bozuldukça sosyal ahlakında, sosyal düzeninde, ekonomik düzeninde altüst olmakta olduğunu farkedebiliriz.

Günümüzde gençlerin ekseriyeti evlilikten korkuyor. Haksız da değiller. Evlilik iki kişinin bir evde yaşamasından ibaret değildir. Evlilik duygu, düşünce, inanç birliğidir. Evlilik sırt sırta verip bütün sorunların üstesinden gelmektir. Evlilik maddi ve manevi sıkıntılara karşı birlikte karşı koymaktır. Bununla birlikte imtihan gereği hiçbir evlilik güllük gülistanlık değildir. Tıpkı hayatın bin bir türlü problemleri olduğu gibi... Son yılların evlenme ve boşanma oranlarına baktığımız zaman evliliğin azaldığını, boşanmaların ise arttığını görüyoruz. Kimse hayatına bir ortak istemediği için evlenme fikri bir çok gence çok uzak geliyor. Öyle ki otuzlu yaşların üzerinde birçok genç de evliliğe hazır değilim diyor. Oysa evlilik Allah’ın emri, Hz Peygamber’in sünnetidir. Tabi ki bireylerin evlenme konusuna mesafeli olmasının birçok sebebi var. Ekonomi gibi mesela. Düzenli bir işi olmayan, herhangi bir geliri olmayan bir gencin evlenmekten gözünün korkması çok tabii bir durum bence. Yine evlenenlerin yaş ortalamasına baktığımızda son üç yılda hızla yükseldiğini görüyoruz. TÜİK’in  son verilerine göre erkeklerde evlenme yaşı ortalaması 32.1, kadınlarda ise 28.2 olarak gerçekleşmiş.

Evliliklerin azalmasında, gerçekleşen evliliklerin de yaş ortalamasının yükselmesinde en önemli etkenin ekonomik sebepler olduğundan şüphe yok. Evliliklerin önündeki en önemli sorun işsizlik, gelir yetersizliği, evlilik masraflarının çok yüksek olması gibi durumlar. Zaten bir genç üniversiteden mezun olduktan sonra bir üniversite bitirme süresi kadar da iş arıyor. İş çok, gençler iş beğenmiyor söylemine ise hiç katılmıyorum. Birçok iş ilanı asgari ücret vaad ediyor. Oysa günümüzde başka herhangi bir gelir olmadan sadece asgari ücretle geçinmek pek mümkün değil. Lise mezunu olanlar ise  asgari ücretle  iş bulursa seviniyor. Bu taife  arasında yer alan bazı arkadaşlarım ve öğrencilerin evliliği zaten yıllar sonra gerçekleşebilecek bir ihtimal olarak görüyor.  Evliliği zorlaştıran diğer etken de yöreden yöreye değişse de kültürel etkenler... Kültür evliliğe nasıl olumsuz etki eder ki diyeceksiniz. Bunun da cevabını haftaya ya da bir başka yazımızda vermeye çalışalım. Esenlikle kalın.

Bu yazı toplam 14616 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal Medya



Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar