SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

EVLİLİKTE KOCAYA DUSEN GOREVLER1 Ekim 2021 - 00:21, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Dinimize göre evlilik bir ibadet şeklidir. Evlilikte kadına düşen görevler olduğu gibi erkeğe düşen görevler de vardır. Çünkü evlilik iki gözlü teraziye benzer, dengeyi iyi ayarlamak lazım. Eğer ki herkes üzerine düşen görevi acizlik göstermeden, ibadet aşkıyla yaparsa o evlilik huzurla devam eder. Şimdi biz evlilikte erkeğin görevlerini kısaca anlatmaya çalışalım:

 1) VELİME: Yani erkeğin düğüne gelen misafirlerine yemek ikramı. Günümüzde bu ikram maalesef israfın ta kendisidir. İsraf ise dinen HARAMdır. Peki ikram nasıl olacak Peygamber efendimiz (sallallahu aleyhi ve Selam) Safiye annemiz ile evlendiği zaman kavrulmuş undan helva ve hurma ziyafeti çekmiştir ve bir koyun ile de olsa ziyafeti verin buyurmuştur. Çok israflı bol yemekleri yerken bunların yarısından yarısını bulamayan kardeşlerimizi düşünürsek israf yapamayız.

2) MUAŞEREK:

 İyi geçinmek. Bu erkeğin en önemli görevidir. Kadın erkeğe göre daha nazik daha alıngan daha çok idare etmeye layıktır. Bu halde iyi geçinme görevi erkeğedir. Rabbim " Onlarla iyi geçinin." buyuruyor. Bu emir erkeğedir. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kadının hatalarına tahammül eden erkeğe Allah (CC) Hz Eyyub Aleyhisselam'a verdiği sabır ve mükafatı verir.

 3)DEABE:

 Onlarla şakalaşıp, onların sıkıntılarını gidermek, kadının gönlünü hoş eder. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Aişe annemizle şakalaşırdı. Hatta onunla yarış yapardı. Bir defasında Ayşe annemiz Peygamberimizi yarışta geçti sonraki yarışta ise Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) yarışı kazanınca, işte dedi şişmanladın beni geçemedin diye şakalaştı.

 4) SİYASET:

 Kadını ile şakalaşırken ve diğer konularda kadını azdıracak ve ifrata, aşırılığa varacak şekilde büsbütün Onun bütün arzularına uymamalı. Yanlış ve meşru olmayan davranışlarına müsaade etmeyecek ilmi siyaseti de erkek elinden bırakmayacak. Büsbütün kadının dediği gibi davranmayacak. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) "Kadına kulluk eden kılıbıklar helak oldu." demiştir. Yine Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Selam) " Kadın tarafından idare edilen milletler Felah bulamaz." buyurmuştur.

 5) GAYRET:  Kadınını kıskanmakta fazla aşırıya gitmemek sonu kötüye varacak hareketlere göz yummamak, kötü kanaat sahibi olacak şekilde lüzumsuz VESVESE ye kapılmamak. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)"  Kıskançlıkta öyleleri vardır ki Allah celle Celaluhu onlara buğzeder, erkek de ortada şüpheyi gerektirecek bir şey yokken vesvese yüzünden kadına zulmeder. " buyurdu. Hz Ali (radıyallahu anh) "Fazla kıskançlık yapma zira bu yüzden kadınını kötülüğe sevk edersin." buyurdu.

6) NAFAKA:

 Ne israf et, ne de hepten Cimrilik yapma, evine hanımına orta yolu harcama yap. Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Allah yolunda harcanan paraların ecir bakımından en büyüğü ailene sarf ettiğin paradır." buyurdu.

 

7) TALİM:

Kadına hayız ve namaz gibi meseleler öncelikle öğretmek: Aybaşı hali, doğumdan sonraki lohusalık hali bunları erkek öğretecek, öğrenecek yere gönderecek. Bu hususta iki şeyi öğrenmek çok önemli.

A) Aybaşı hali en az 3 gün en çok 10 gündür. 3 günden az süren 10 günden fazla süren kan hastalıktır. 3 ile 10 arası aybaşı halidir, ibadet edemez. 3 günden az 10 günden çok olan ise aybaşı değildir, yıkanır ibadetini yapar.

B) Lohusa:  En fazla 40 gündür. 40 günden evvel kan kesilirse yıkanır ibadetine başlar. 40 günden fazlası da hastalıktır, yine yıkanır ibadetini yapar. Gerek aybaşı halinde, gerekse lohusalık halinde cinsi münasebet HARAMdır. Erkek kadına bunları öğretecek.

8) NAŞİZE:

Karı koca arasındaki anlaşmazlık. Bunuda erkek giderecek. Araya kötü niyetli iki ayaklı şeytanlar girmeden anlaşmazlık giderilecek. Biri kadının biri de erkeğin tarafından 2 adaletli hakem tayin edilecek. Rabb'im buyuruyor ki: Eğer Hakemler (arayı) düzeltmeye kast ederse Allah (Celle Celalühü) anlaşmazlığı giderir (Nisa 35.ayet)

9) VİKA:

Aile ile bir araya gelip cinsi münasebette bulunmada besmele çekip İhlas Suresi okunmalı, örtü altında bulunmalı ve Allah'ın bizden ve bizden meydana gelecek çocuktan şeytanı uzaklaştırır diye dua etmeli.

 Aziz dostlarım,

 bunları pek duymadığınız için şaşırabilirsiniz. Bu işte de besmele İhlas okunur mu diye hayret edebilirsiniz. Daha da hayret edeceğiniz bir hadisi şerif ile konuyu bitirelim.

 Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Kadını ile temasta bulunan kimse Allah (Celle Celaluhu) uğrunda savaşan, öldüren ve öldürülüp şehit olan sevabını kazanır." buyuruyor. Yazımızın başında da dediğimiz gibi evlilik her yönüyle ibadettir.

 10) TALAK:

 Yani boşama erkeğin hakkıdır. Erkek boşar, kadın boşayamaz. Boşamak caizdir. Fakat Rabbimizin sevmediği caizlerdendir.

Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) "Geçerli bir sebep yoksa kadın kocasına beni boşa derse Cennet kokusunu alamaz." buyuruyor. Aynı konu erkek için de geçerlidir. Kadın arsızlık, hırsızlık gibi yüz kızartan ahlak dışı hallerden boşanabilir. Tamiri mümkün meseleleri anlaşma yoluyla halletmek lazım. Duyduğumuza göre 20- 25 senelik evlilikler boşanma ile bitiyormuş, yazık. Bu konuyu anlamak için sizlere Kuranı Kerim'in 65. suresi olan TALAK suresinin mealini okumayı tavsiye ediyorum.

 Selam ve Sevgiyle..

Bu yazı toplam 115 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar