SRT Yayın Akışı - 21.02.2020
Son Dakika

EZAN-I MUHAMMED (SAV)29 Haziran 2019 - 06:31, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Muhterem kardeşlerim,

Davet, çağrı, haber vermek, seslenmek gibi manalara gelen Ezan, dinimizde Rabbimiz adına, Müslümanları 5 vakit namaza çağırmak, davet etmektir. Ezanı okuyana müezzin, yani Allah c.c adına inananları ibadete, namaza çağıran insan denir. Günde 5 vakit üzerimize edası farz olan namaza biz ezanla çağırırız. Ezanın içindeki HAYYE ALESSALATE yani “haydi namaza” sözü geçer. Bu sözü duyan Müslüman hemen dünyayı bırakır, yüzünü Mescid-i Haram’a çevirir. Haydi Namaza davetini duyan bir insan, Dünya işini bırakmazsa şunu demek istiyor: Daveti duydum, şu anda benim dünya işim var, namaza gelemem. Böyle hareket eden kişi Allah’ın cc. değil Dünyanın kuludur. Sabah namazında ezana bir ilave vardır. O da şudur: ESSALATÜ HAYRUN MİNENNEVM yani Namaz uykudan hayırlıdır. Ey uyuyan kulum, kalk, uykudan daha hayırlı olan sabah namazını kılmaya. Eğer ki bir Müslüman bu ilahi sözü duyar da uykuyu terk edip hemen kalkar, abdestini alıp yüzünü KÂBE’YE gönlünü, kalbini Allah’a çevirirse işte bu kişi Allah’ın cc. kuludur. Yoksa uyumaya devam ederse uyku namazdan daha hayırlıdır demek istediği için bu Müslüman Allah’ın cc. değil nefsinin ve şeytanın kuludur. Neden, çünkü onların dediğini yapıp onlara hizmet ettiği için.

Muhterem Kardeşlerim,

Ezan 4 defa ALLAHU EKBER = ALLAH cc. en büyüktür diye başlar. Sonra 2 defa Allah’ın birliği, 2 defada Peygamberimizin S.A.V peygamberliği ilan edilir. Sen aynısını müezzinle tekrarlayacaksın. Hayye alessalate, Hayye alel   felah, yani “gel namaza, gel kurtuluşa” manası taşıyan bu kelimeleri duyunca sen LA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZIM:  “Azametli, büyük olan,  Allah’dan cc. başka güç ve kuvvet sahibi yoktur” diyeceksin.

Sonra ezan 2 defa ALLAHU EKBER ve bir defa da LA İLAHE İLLALLAH = “Allah’dan cc. başka ilah yoktur” diye biter. Sen de aynısını söyle. Sonra da namazını eda et. Allah’a cc. olan imanını ispat et. İman ve istiklal şairimiz merhum Mehmet Akif diyor ki: “Bu ezanlar ki şehadetleri, dinin temeli, Ebedi, yurdumun üstünde, inlemeli”

Aziz kardeşlerim,

Lütfen şimdi söyleyeceklerimi iyi dinleyin: Rabbimiz dünyanın merkezine EZAN ve namazı koymuş. Dünya üzerinde EZAN okunmayan hiçbir dakika yoktur. Yani Dünya semasında ezan, insanların üstünde her an inlemeye devam ediyor. Ülkemizdeki zalimler, ezan düşmanları uzun bir zaman ezanı Türkçe okuttular., fakat onlar gittiler ateşe. Ezan ise tekrar ARAPÇA asıl şekli ile bugün devam ediyor. Kıyamete kadar da devam edecek. Ezanımıza, vatanımıza, barağımıza sahip çıkalım. Şuurlu Müslümanlar olalım. Ezanı duyar duymaz, Rabbim beni huzuruna çağırıyor diyerek zevkle Allah’ın cc. MAĞFİRETİNE koşalım.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 746 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar