SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

-FATİHA'YI OKURKEN RABBİMİZLE KONUŞURUZ-15 Ocak 2022 - 00:22, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Rabbimizin salih, temiz, samimi kullarından olmak için ondan başkasına boyun eğmemek, ondan başkasının huzurunda eğilmemek, sadece ve sadece Rabbimize kul olmak, onun önünde eğilmek, bizim; rabbimizin has, temiz ve samimi kulu olduğumuzu gösterir. İçinde Kur'an okumayı secde ve rüku yapmayı, tesbihat ve hamdele ve salveleyi, tekbir ve kıyamı toplayan ibadet sadece namaz ibadetidir. Onun için namaz dinin direğidir. Rabbimiz Peygamberimize (sav) diyor ki "Ya Muhammed kullarıma söyle; namazı beni görüyormuş gibi kılsınlar, onlar beni göremezler ama ben onları görürüm." işte bu kadar ciddi özel ve manevi lezzetler ile doludur namaz. Biz günde 40 defa Fatiha suresini (yani elhamdülillahi rabbil alemin) okuyoruz. Günde 40 tane Fatiha’yı okumak için ise Müslümanım diyen herkesin beş vakit namazı kılması şarttır. Sen, ben Müslümanım diyeceğiz, ama günde 40 Fatiha’yı içinde barındıran beş vakit namazı kılmayacağız. Yazık olur, kayıp olur rabbimizden bizi uzaklaştırır. O halde bu hususa çok dikkat edelim. Bizim günde 40 Fatiha dan uzak durmamız ruha eziyettir. Bize çok şeyler kaybettirir. Bize neler kaybettirdiğini anlayabilmek için bu yazımızı çok iyi okumamız lazım. Okuyalım ve başkasına da okutalım, evlerimizde anlatalım. Şimdi Fatiha’yı okurken rabbimizden neler istiyoruz, rabbimizle nasıl konuşuyoruz, lütfen iyice okuyun.

Fatiha suresi Kur'anımızın başındaki ilk suredir. Fatiha demek, açmak demektir. Biz Kur'an'ın başını açar açmaz bu sureyi okuduğumuz için, bu sureyi açmak anlamına gelen Fatiha denmiştir. 7 ayettir. Şimdi bu ayetlerin tek tek manalarını açıklayalım.

1) Güzel övgü her türlü methü sena alemlerin rabbi Allah'a mahsustur. Hamd’ın, başka dilde karşılığı yoktur. Allah cc bütün alemi terbiye eder.

2) Er rahman: Dünyada yarattığı her şeye herkesin çalıştığına göre rızık veren Rabb'im demektir. İnsan olarak inanan ve inanmayan herkese çalışmasının karşılığını Allah cc verir.

3) Er rahim : Ahirette sadece iman sahibi ameli düzgün cenneti hak kazanmışlara acıyan Allah cc demektir.

4) Maliki yevmid din: Dünya hayatında şer işleyenlerin, şerlerinin cezalarını, hayır işleyenlerin ise mükâfatını göreceği hesap günü mahşer yerinin sahibi hz. Allah cc dir. Öyle bir gün ki kimse "kimsenin yükünü çekemez" buyuruyor. Böyle bir günde söz sahibi mutlak güç yüce Rabbimizindir.

Buraya kadar surenin bir bölümü bitiyor yani kul allahuekber deyip ellerini bağlayıp namaza başladı mı önce Sübhaneke ile sonra da manalarını yazdığımız Fatiha ile yüce rabb'ini övüyor. Onun sıfatlarını dile getiriyor. Ve ey bütün yarattıklarını terbiye eden, dünyada herkese ahirette ise sadece inananlara nimet veren, acıyan ve hesap gününün sahibi olan Allah'ın huzurundayım, gel namaza dedin geldim deyince, yüce Allah'tan CC şöyle bir ses geliyor. Hoşgeldin kulum, ne derdin isteğin muradın varsa söyle de ikram edeyim. Zira bizim kapımıza gelene günahkarsın, ne yüzle geldin demeyiz. Ne istiyorsan iste de verelim deriz. İşte bundan sonra Fatiha'nın ikinci kısmı başlıyor. Kul isteklerini söylüyor.

5) İhdinassıratal müstakim: Rabbim senden birinci istediğim dileğim ve muradım odur ki bizi doğru yola yönlendir. Hak üzerinde devam ettir. Hidayetimi ziyade eyle. Artır. İlk istek Hidayet (doğru istikamet), Allah'a c.c. varan yol . Hz Abbas ra. Bu yolun İSLAM dini olduğunu rivayet ediyor. Bazıları da bu yolun Kur'an ve sünnet yolu olduğunu söylüyor, yani Allah'a kul Hz Muhammed'e Ümmet olanların yoludur

6) Sıratellezine en amte aleyhim: Öyle bir yol ki üzerlerine nimetler verdiğin peygamberler, Salihler, şehitler, müttakiler yolunda beni daim eyle demektir.

7) Gayril mağdubi aleyhim veleddallin: Gazaplandırdığın kişilerin yollarını bize gösterme Allah'ım demektir.

İşte günde beş vakit namazda Allah cc ile kul arasındaki bu karşılıklı konuşma 40 defa tekrar ediliyor. Fatiha aynı zamanda bir duadır. Peygamberimiz "duaların en faziletlisi Fatiha’dır" buyuruyor.

Rabbi ile kul arasında geçen bu konuşma İnşallah bize cennette buluşmayı nasip edecektir.

Selam ve sevgiyle kalınız

Bu yazı toplam 90 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar