SRT Yayın Akışı - 20.10.2019
Son Dakika

FAZİLET DURMUŞ18 Mart 2019 - 11:01, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Hatırlayacaksınız önceki yazılarımdan. Eğitim benim olmazsa olmazımdır.  ‘sınırları çizilmiş’ yaklaşımlarının öğrencinin ‘motivasyonunu’ nasıl düşürdüğüne ilişkin sorulara yanıtlar aramıştım. Bu yazımda ise; bu meseleye ışık tutacak, ezberleri bozan sıra dışı  bir  il milli eğitimi müdürünü  anlatarak devam etmek istiyorum.

   Sakarya  eğitim alanında yapısal sorunlarının yanı sıra insani sorunlarıyla da oldukça dertli bir şehir. Eğitimde gelinen nokta adeta arap saçı olarak tabir edilebilinir noktada. Eğitim çevreleri, sorunun temelinde son yıllarda atanan milli eğitim müdürlerini, milli eğitimin her işine burun sokan  sendikaların hedeflediği yapılanmaları gösteriyorlar.

    Sakarya’nın milli eğitim müdürü bakımından yüzü gülmedi. Sakarya eğitimde  54 plakasını hiç geçmemişti. Eğitim alanında kan kaybı, her yıl gerileyen başarı sıralamaları, yapısal sorunlar, sendika etkisi gibi etkenler  tuz biber  ekledi.

    Bu sorunlar, yeni görevlendirilen bir eğitimci için şansızlık kadar, şans kaynağı olarak değerlendirilmelidir. Her şansızlık, yeni fırsatlar doğurur amacıyla ilimize atanan İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, yukarıda sıralanan olumsuz tabloyu değiştirmek, yeni bir başarı hikayesi yazabilmek için kolları sıvadı.

       Yüreğini mesleğine adamış bir müdür.  Şehrimizi geldiği günden beri sorumluluk bilinci, paylaşma, insan sevgisi  hayvan sevgisi gibi duygularını geliştirebilmek için ilginç bir metot uyguladı.  Derdi dert edinme,  başarısızlığa fırsat vermeyen yapısıyla bu zorlukları aştığı gibi, yeni bir başarı hikayesi yazacağına yürekten inanıyorum

       Durmuş. için alınacak çok mesafe, gidilecek çok yol var. Kişisel özelliğiyle sorunları çözme, eyyamcılara fırsat vermeyen kişiliğiyle eğitim alanında kaybettiğimiz basamakları geri alacağını,  Sakarya’nın eğitimdeki kan kaybına, başarısızlığına çözüm bulacağına inancımız tamdır.  Geçen yıl ilk kez eğitimdeki başarı  54 plakanın üzerine çıktı.  Başarının artmasında Durmuş’unda katkıları  olmuştur.

      Ezberleri bozan,  başarılı   bir  Milli Eğitim Müdürü olan Durmuş’un önünü kesmek için yine bir sendika başkanı ortaya çıkıp şehirde algı oluşturmaya çalışıyor.  Siz Durmuş hakkında ki  algılara sadece kendiniz  inanırsınız yada birkaç tane yöneticiniz inanır. Durmuş’un  şehrimizde yakaladığı bu başarının önünü  kesmeyeceksiniz. Sırtınızı   siyasi iktidara  dayayıp   her şeyi yapacağınızı  zannediyorsanız  bu sefer çok yanılıyorsunuz

     Durmuş’un kısa süre içerisinde  Sakarya’da  yaptıkları küçümsenmeyecek kadar çoktur. Öğrenciye dokunup öğrenciye motive etti. Velilere dokunup  çokçukları için neler yapmaları gerektiğini ev ziyaretleri yaparak gerçekleştirdi. Öğretmenleri her zaman yücelterek eğitimde önceliğin öğretmenler olduğunu  defalarca dile getirdi. Makamda oturan bir müdür olmadı.

     Durmuş yaptığı çalışmalarda  sistemin parçası olan öğrenciler   artık, "sınıfta yalnızca soru çözen değil sorun çözen, bilgiyi ezberleyen değil, öğrendiği bilgiyi kullanmayı öğrenen, yalnızca dinleyen, susan  değil hatta 'itiraz eden' edilgen’ değil, kendi sorunlarını çözebilme yeteneğini kazanan 'katılımcı’ bireyler  olarak hayata hazırlanmaları için mücadele veriyor

     Okulların , yalnız öğrencinin değil öğretmenin de ‘öğrenme ve öğretme’ motivasyonlarını yüksek olduğu, mutlu olacağı, kendini geliştirmesine fırsat veren, değişen yeni dinamiklere uyum sağlayan kurumlara dönüştürmek için çalışmalarını hızlandırdı.  Yeteneğiyle, becerisiyle bir yere gelmiş insanlar önüne artık çıkmayın. Kendi amaçlarınız uğruna  bir kişiye zarar veriyim derken  Sakarya’ya zarar veriyorsunuz.

 

-----------------

 

 

 TREN GELDİ HOŞ GELDİ

 

 CHP’nin ve  İMO’nun ikinci  zaferi

     Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP)  ve   İnşaat Mühendisleri  Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar’ın büyük mücadelelerinin sonunda stadyumun ardından Tren Garı’nı da halkı hizmetine açıldı.

    Cumhuriyet Halk  Partisi Kadın  Kolları  haftalardır  çamur yağmur  demeden eylemler yaparak  trenin gara gelmesini istediler. Onların öncesinde ise    İMO ve SASTOP’ta  büyük mücadele  verdi.  7 yıl sonra bugün bu tren  Adapazarı  Garı’na geldiyse Cumhuriyet Halk  Partisi Kadın  Kollarını ve   İnşaat Mühendisleri  Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar’ın çabasından dolayı olmuştur.

    Hatırlarsanız Atatürk Stadyumunun ihalesi yapılmış, satışı tamamlanmıştı. Yıkılmasına sayılı gün vardı. Sakarya’yı seven, hayatına ve çocuklarının yarınına sahip çıkan vatandaşlar  herkes  el ele verdi imza topladı  eylem yapılırdı.  Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili  Engin Özkoç Sakarya’da ve Ankara’da her platformda  stat arazisinin yeşil alan kalması için  Sakarya’nın sesini duyurdu.

    İnşaat Mühendisleri  Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar’da defalarca arazinin yeşil alan kalması için hukuk  mücadelesi verdi.  Sonuç ne oldu? Satış iptal edildi ve Stadyum alanı, Sakarya halkına bırakıldı.

   Benzer bir tablo da  Gar sürecinde de yaşandı. Adapazarı Gar’ı, çok uzun yıllara dayanan bir hikayeyle, değerli arazisine el konulmak istenen bir yerdi.  2005’te Gar’ı haraç mezat satmaya kalktılar, projesi bile hazırdı; Balıklı Gar Alışveriş Merkezi yapılacaktı. Peşini  yine  CHP ve  ve İMO bırakmadı. . Her kapıyı çaldı  eylemler yaptıklar  ve yeniden değerlemeye gidildi, satışın önünü kesildi .

   2012’den bu yana yine Gar arazisiyle ilgili planlar devreye sokuldu. Şehir merkezindeki garın döşenmiş hatları çürümeye terk edildi. Cumhuriyet Halk Partisi ve özellikle meydandan talebini yükselten Kadın Kolları, ve İMO  her platformda mücadele verdi.  Tren  7 yıl sonra  Adapazarı Garı’na geldi. Trenin  gara gelmesini başkaları hemen  sahiplendi. Madem bu kadar kolaydı 7 yıldır neredeydiniz?

   Hemen aklıma  şu geldi  seçim sen nelere kadirsin. 24 Haziran seçimlerinde stat arazisi yeşil alan olarak açıklandı. 31 Mart yerel seçimlerinde  ise tren gara geldi. 

Bu yazı toplam 683 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur