SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

FİKİRLERİMİZ BİZİM BİR ANLAMDA TELKİNLERİMİZDİR26 Ekim 2021 - 16:58, Salı


Semiha Özgür SEZER

Bir adam gün boyu düşündüklerinin toplamıdır,demiş EMERSON.Günlük hayatımızda ne düşünüyorsak,ne yapıyorsak,ne hayal ediyorsak oyuzdur.O yüzden fikrine dikkat et zikrine dönüşür.Zikrine dikkat et fikrine dönüşür deriz her zaman.

Fikirlerimiz bizim bir anlamda telkinlerimizdir. Telkinin bilinç altında çok önemli etkisi vardır.Birisine yüzün sapsarı olmuş derseniz ,bilinç altı hemen hastalık belirtileri aramaya başlar. Bilinç altı itaat eder,söz dinler.Tartışma,muhakeme yeteneği yoktur.Düşüncelerin iyi-kötü,doğru-yanlış olduğunu sorgulamaz.Akıl yürütmez,yorum yapmaz.

Zorlamayı,sıkıştırmayı,kaosu,uyumsuzluğu,karamsarlığı,ikilemi,olumsuzluğu sevmez. Olumlamaları, rahatlığı ve berraklığı sever.

Mesela şu örneği verebilirim; çocuğa yapma dedikçe yapar. Yada tik, takıntı gibi durumda sürekli hatırlatma yapmayın, dikkatini dağıtın deriz. Çünkü beyin sizin yapma dediğinizi inatla yapar.Örneğin Yemekte ne var düşünme dersiniz.İnatla düşünür.Olumsuzu düşün olarak tercüme eder.

Bilinç altına olumsuz düşünce yerine onun yerini alacak başka düşünceler sokmalı.

Hani derler ya;Başkasının derdini dinleyen, kendi derdini unutur diye.Bu örnekte kendi düşüncesinin yerini başka düşünceler aldığında ,odak farklı yöne kaydığı ve düşünce nesneleri yer değiştiğinden dolayı bilinçaltı da yön değişir.

Bilinçaltının bu özelliği, yaşam kalitemizin yüksekliği için oldukça destek bir özellik.

Doğduğumuz günden beri, negatif telkinlerin hücumuna uğruyoruz. Nasıl karşı çıkılacağını bilmediğimiz için ,bilinçsizce bunları kabul eder

Negatif telkinlere bir göz gezdirelim ne dersiniz?

-Asla başarılı olamazsın,sen küçüksün yapamazsın,şimdi düşüp kıracaksın,sen götüremezsin,hiç şansın yok,Bu konuda yanılıyorsun,herşey kötüye gidiyor,torpilin yoksa boşa ümitlenme,yaşlandık artık,Artık bizden geçti,piyasa yine bozulmaya başladı,kendinden başka kimseye güvenmeyeceksin,hayat bitmek bilmeyen çile,hayat zor….

Ne demek istediğimi daha iyi anladığınızı düşünüyorum,bu örnekler ile.

Bunlar ve benzerleri olan negatif telkinler ve varsayımlar, bilinçaltımızın hareket gücü ve zekasını kilitler, kısıtlar, durdurur. Negatifleri gerçekleştirmek için, harekete geçerek, bilince destek verir. Dolayısı ile olumsuz hiçbir düşünce ve varsayımı aklımıza dahi getirmeyip her zaman olumlu, güzel, faydalı, kaliteli ve sağlıklı eylemleri düşünerek ,bilinçaltımızın olağanüstü gücünden ve zekasından yararlanmamız gerekir.

SAYGILARIMLA

Bu yazı toplam 108 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar