SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

GENEL SAĞLIK SİGORTASI 24 Aralık 2021 - 00:04, Cuma


Gülsüm ÇAKMAK GÜNERİ (Serbest Muhasebeci Mali Müşavir)

Sigortalı çalışırken ödenen primleriniz sayesinde sosyal güvenlik kurumu tarafından sağlık hizmetlerinden ücretsiz ( muayene ücreti hariç) faydalanırsınız. Biliyoruz ki çalışan vatandaşlarımızın genel sağlık sigortaları işverenler tarafından ödenirken, emekliler , dul ve yetim aylığı alan kişilerin  ise prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanıyorlar.

Peki Herhangi Bir Güvencesi Olmayan Ve İşten Yeni Ayrılanlar İçin Durum Nedir?

İşsiz kalan vatandaşlarımızı ekonomik olarak zor bir süreç beklerken aynı zamanda sağlıklarının tehlike altında olma ihtimalini göz ardı etmeyen hükümetimiz; işsiz kalan kişinin son bir yılda 90 gün ödenmiş primi varsa,100 gün prim ödemesi gerekmeden sağlıktan ücretsiz yararlanabilir.

1 Yılda Gereken Prim Günü!

İşten ayrılanlar son bir yıl içinde 90 gün ödenmiş primi varsa bu kişiler 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Bütün işsiz kalanlara sağlanan 10 günlük süre ile birlikte toplamda 100 gün boyunca prim ödemesi gerekmez.

100 Günlük Ücretsiz Sağlık Hizmetinden Kimler Faydalanabilir?

  • İşsiz kalan kişinin eşi
  • İşsiz kalan kişinin çocukları
  • İşsiz kalan kişinin bakmakla yükümlü olduğu tüm aile fertleri
  • İşsiz kalan kişinin evlat edindiği çocuk

 

Saygılarımla

Bu yazı toplam 228 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar