SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

GERÇEĞİ GÖRMELİYİZ2 Ağustos 2021 - 00:56, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Hayat devam ederken ülkemizde ve ilimizde  yaşam şartlarının ne kadar zorlaştığının farkında mıyız bilemiyorum.

    İnsanlar yaşam mücadelesi içerisinde çoluk çocuğuna zaman ayırmayı ve çocuklarının geleceklerini planlamayı bırakıp karınlarını doyurmak için çalışmaktan başka bir şey yapamıyorlar.

    Tabi bu durum herkes için geçerli değil. Asgari ücretle aile geçindirmeye çalışan  vatandaşımızdan bahsediyorum.

     Zaman zaman bazı sivil toplum kuruluşları ülkemizde 4 kişilik bir aile için açlık sınırını ve fakirlik sınırını açıklıyor.

   Bazen  herkes doğrunun yarısını söylüyor. O yüzden de gerçeğin bütün resmi ortaya çıkıncaya kadar birbirimizi suçlamaya devam ediyoruz.

   İnsan olarak en önemli görevlerimizden biri; doğru bilgileri doğru kişi veya yerlerden elde etmek, elde ettiğimiz bilgilerin doğruluğunu teyit ettikten sonra da aynen aktarmaktır.

    Okuduklarım, işittiklerim, izlediklerim, gözlemlerim beni karmakarışık duygulara iterken; üzüldüm, öfkelendim, duygulandım, kızdım, şaşırdım.

    Ülkemize ciddi bir Suriyeli, Afgan, Özbek, Kırgız, Afrikalı akını var.

      İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nün güncellenen verilerine göre, Sakarya'da 15 bin 653 Suriyeli yaşıyor.

  Bunlar sadece kayıtlı olan birde olmayanlar var

    Taraklı nüfusu 2020 yılına göre 6.970 kişi  yani  Taraklı’nın   nüfusunu 2 ikiye katlamış Suriyeliler.

Sadece  Suriyeli değil, Iraklı,  Afganlı, İranlı, Kırkızistanlı   göçmen var.

     Adına ister sığınmacı diyelim, ister mülteci, ister mücahit, ister kaçak, ister göçmen denilsin! Sorun büyüktür ve giderek büyümektedir.

   CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu “Suriye’de iç savaş duracak, buradaki mültecilerin vatanlarına dönmesini sağlayacağız” dedi.  Cumhurbaşkanı   Recep Tayip Erdoğan’da  yanıt verdi: “Biz bu ülkede iktidarda olduğumuz sürece bize sığınan Allah’ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız. Bu kadar açık söylüyorum.”

 Yine AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay ve Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki, yaptıkları açıklamada Suriyeliler giderse ekonomi çöker diyor.

    Gerçek şu Suriyeliler müthiş bir ucuz işgücü olarak kullanılıyor, asgari ücretin altında ücret alıyorlar.

    Türkiye ekonomik bekasını savaştan kaçan 3-5 milyon mülteciye borçluysa vay halimize.

        Göçmenler giderse ekonomi neden çöker ya da sanayi neden ayakta kalamaz ifadelerinin anlamı ne olabilir? Mülteci, göçmen, sığınmacı nasıl tanımlanırsa tanımlansın diğer ülkelerden gelip Türkiye’de bir hayat kurmaya çalışan, çoğu yasal olarak kayıtlarda bile görünmeyen insanların ülke ekonomisini ayakta tutmaya katkıları nasıl “mümkün” olabilir?

    Oysa başta sağlık, eğitim, ekonomi olmak üzere bazı konular görmezden gelmeyi, yok saymayı kaldırmayacak kadar önemlidir, ilgilenilmesi, iş çığırından çıkmadan önlem alınması gereklidir.

 

 

Bu yazı toplam 193 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar