SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

GERÇEK GÜNDEM AÇLIK!4 Haziran 2022 - 12:43, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, bugünkü yazımda yine geçen gün açıklanan enflasyon rakamlarına ve buradan hareketle siyasi iktidarın siyaset yapma tarzına değinmek istiyorum.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Nisanda yüzde 69,97 olan enflasyon, mayısta yüzde 73,50 ile 24 yılın zirvesine yükseldi.

Tüketici fiyatları endeksinde (TÜFE) 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 35,64, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 73,50 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 39,33 artış gerçekleşti.

Reuters anketinde mayısta TÜFE’de aylık yüzde 4,8, yıllık yüzde 76,55 artış bekleniyordu. Bloomberg anketinde de beklenti aylık enflasyonun yüzde 4, yıllık enflasyonun yüzde 74,70 olacağı yönündeydi. TÜİK’in hesaplaması, piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup), tüketici fiyat endeksinin (E-TÜFE) mayıs ayında yüzde 5,46, son 12 ayda yüzde 160,76 arttığını açıkladı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 107,62 ile ulaştırma, yüzde 91,63 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 82,08 ile ev eşyası oldu.

En yüksek artışlara baktığımızda ise gerçekten asıl önemli olan ve yaşamak için zaruri olan sektörler karşımıza çıkıyor. Üstelik TÜİK verilerinin de gerçeği yansıtmadığı ve fazla iyimser olduğu düşünülürken bu rakamlar vatandaşımızın bütçesi ve refahı açısından korkunç diyebiliriz.

Diğer bir yandan Cumhurbaşkanı bir açıklama yapıyor ve Gezi eylemleri ile ilgili vatandaşlarına “sürtük” diyerek sesleniyor. Gerçekten çok acı ve talihsiz bir ifade demekten öteye gitmek istemiyorum. Fakat bu söylemlerin gündem olması ise yine siyasi iktidara yarıyor.

 

Enflasyon rakamlarının, fakirleşmenin ve açlığın arttığı bu süreçte vatandaşın bitmeyen sorunları gündem olacağına Cumhurbaşkanının kötü söylemleri gündem olsun iktidar için daha iyi, siz ne dersiniz?

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 286 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar