SRT Yayın Akışı - 19.08.2022
Son Dakika

GERÇEK MÜSLÜMAN DA ARANAN BEŞ HASLET20 Kasım 2021 - 00:18, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Adımızın Müslüman olması bize yetmez. Yaşantımızın İslam'a göre Kur'an'a uygun, Peygamberimizin ahlakı üzerine olması şarttır. Bize ahiret hayatının güzelliğini, cennetleri kazandıracak işte böyle bir hayattır. Biz bugünkü yazımızda bize ahiret hayatının güzelliğini kazandıracak 5 tane hasletleri size anlatmaya çalışacağız .

İşte beş haslet

  1. Her zaman ibadetle meşgul olmak. Müslümanın hayatı ibadetlere göre ayarlanmıştır. Baş ibadetimiz namaz, bizim hayat nizamımızdır. Günde beş vakit olarak kıldığımız namaz olmazsa kişinin hayatı altüst olur. Karmakarışık bir düzen olur. Gününün işlerinin bereketi huzuru olmaz. Bir günümüzü şöylece kısaca anlatalım. Sabahleyin namaz uykudan hayırlıdır diye müezzinin okuduğu sabah ezanı ile uyanan Müslüman, başlayan günün hayırlı ve bereketli geçmesi için hemen yatağından kalkar ve abdestini alarak Sabah namazını kılar. Rabb'i ile ilk buluşmasını yapar, işine gider ve öğlen namazına kadar dünya işleri ile meşgul olur. Öğle namazı kılınır tekrar işine döner, ikindi olur. Yine ikindi ezanı okunur yönümüz kıbleye döner, ikindi namazı eda edilir. Dünya işine yine dönülür. Akşamla, yatsı namazları iş dönüşü evde eda edilir. Günlük 5 defa Rabbimiz le buluşmamız biter. Peki beş vakit namaz bir günde kaç saat alır şimdi hesaplayalım. Bir gün 24 saat. Bu saat içinde sabah namazı 15 dakika, öğle namazı 20 dakika, ikindi 20 dakika, akşam 15 dakika yatsı ve vitir 30 dakika sürse, hepsi 100 dakika yapar yani 2 saate yakın. iki saat diyelim. 24 saatten 2 saati çıkaralım geriye  22 saat kalır. Rabbimiz diyor ki kulum günün 2 saatini bana ibadete ayır 22 saatini dünya işlerine ayır, böyle yaparsan senin dünya işlerinde çalışman ibadet olarak defterine yazılır. İşte Müslümanın hayatı böyle geçerse her zaman ibadetle meşgul olmuş olursun.

 

  1. İnsanlara faydalı olanlardan olmak.

 Peygamber efendimiz SAV " insanların en hayırlısı insanlara en çok faydası olandır" buyuruyor. Öyle bir Müslüman olalım ki insanlar bizim elimizden dilimizden zarar görmesin. Düşenin elinden tutalım, açı , açıkta kalanı arayalım. Açı doyuralım açıkta olanı örtelim giydirelim. Peygamberimiz SAV "Güleryüz sadakadır" buyuruyor güler yüzlü olalım.

      3) Kimseye kötülüğümüz dokunmasın:

Kötülük ile Müslümanlık yan yana bulunamaz. Zira kalbinde iman Nuru bulunan Allah cc korkusu ile yaşayan bir kişi kötü olamaz, kötülük yapamaz. Rabbimiz Kur'an'ın da" kötülük ve onu yapanlar ateştedir" buyuruyor. Unutmayalım ki şeytan kötülerle beraberdir. Allah cc ise iyilerle beraberdir.

      4) İnsanların elindekine göz dikme:

Rabbimiz Kur'an'da "insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır" buyuruyor. Müslüman olsun olmasın herkese çalıştığının karşılığını vermek rabbimizin adaletidir. Yalnız şunu unutmayalım. Rabb'imiz "biz sizi açlıkla korkuyla malınızdan canınızdan ürünlerimizden azaltarak imtihan ederiz, buna sabredenleri müjdele" buyuruyor. O halde herkesin rızkı eşit olmaz. Kimin de az olur kimin de çok olur. Veya biz de az başkasında çok olur. Fakir olur zengin oluruz. Hepsi imtihan şunu unutmayalım ki, başkasının elinde olanı kıskanmak bize bir şey kazandırmaz. Aksine Rabbimize karşı günah işlemiş oluruz. Bize düşen az olsun çok olsun her durumda Rabbimize şükretmek gerekir.

5) Ölüm için hazırlık yapmak:

Rabbimiz "her canlı ölümü tadacak sonra bize döndürüleceksiniz" buyuruyor. Biz bu dünyaya kalmak için değil gitmek için geldik. Bu dünya hayatı geçici, ahiret hayatı ise ebedidir.

O halde ne zaman geleceği belli olmayan, her zaman gelmesi beklenen ölüme hazırlık yapmamız gerekir. Peygamberimiz SAV " ölüm gelmeden önce vaktinde namazı kılmaya günahlarınızdan tövbe etmeye acele ediniz" buyuruyor. Unutmayalım ki bu dünya amel yapma kulluk etme yeri, ahiret ise hesap verme yeri. Hesabımızın kolay olmasını, cehennem ateşinden kurtulup cennete girmek istiyorsak namazla ve diğer ibadetleri yaparak tevbeli olarak ölüme hazırlık yapalım.

Selam ve sevgi ile kalınız

Bu yazı toplam 114 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar