SRT Yayın Akışı - 20.05.2019

GÖRÜYORUM8 Kasım 2018 - 10:20, Perşembe


Mustafa ÖZBEY

Ruhuna Fatiha okumayalım ( Mustafa ÖZBEY)

    Yıl 1965 Sakaryaspor kuruldu. Yıl bugün 2018 ve üzerinden tam 53 yıl geçti. Ancak hala bu kulübün kendine ait tapulu bir karış yeri yok. Sadece ve sadece yıkım kararı alınan ancak tapusu yanılmıyorsam Büyükşehirde olan Rüstemler Tesisleri var.. ( Serdivan Ekrem Karaberberoğlu Altyapı Tesisleri de Sakaryaspor’un değil ve sadece altyapı kullanıyor o kadar.) Aslında hem YOK hem VAR… Yani var desem kulübün değil.. Yok desem Sakaryaspor kullanıyor …

     Atatürk Stadının arkasında yer alan eski Kavaklık alanı arazi sahibinin isteği ile Yeşil-Siyahlı kulübe Altyapı Tesisleri için verilmesine karşın daha sonra burası abidik gubidik yollarla yok edildi ve bugün yıkımı devam eden Atatürk Stadı ile birlikte Millet Bahçesinin içine alındı. Bu altyapı tesisleri için harcanan paranın ( TFF’den alınıp Sakaryaspor kulübü tarafından kullanılan paralarla)  bugünkü rakamlarla en az 4-5 Milyon olduğuna da dikkat çekmek isterim…

 

****

    Sadece burası mı? Yok olup giden Yeşil-Siyahlı değerler.. Tabi ki hayır.. Bildiğiniz gibi Bulvarda yer alan ve her yanı buram, buram Yeşil-Siyah kokan Şemsiyeli Park’ın yerinde de yeller esiyor… Artık buralarda Sakaryaspor’un S’i bile konuşulmuyor..

    Yok olup giden bu görünen mekanların dışında asıl görünmeyen ve Beton yığını haline gelen arsaların ve arazilerin ruhuna nasıl? Fatiha okunduğunu da yazmak, önce Sakaryaspor’un sonra da Türk Futbolunun altına nasıl dinamit koyduğumuzu hatırlatmak istedim aslında…

    Hatırlayın Et Balık Kurumunun hemen yanında Panayır denen yerde ve Serdivan Arabacı Alanında Sakaryaspor ve Altyapı takımları çalışıyordu. Bugünkü gibi Sentetik ve Suni Çim sahalar yoktu o günlerde ve arsalardan sokak aralarından Kavaklıklardan, Kömürlüklerden geliyordu bugünün unutulmayan Milli oyuncuları. 

    Evet bir dönem Türk Futbolunun yükselen yıldızı Sakaryaspor’du ve müzesine Türkiye Kupasını taşırken 80’li yıllarda Milli Takıma kazandırdığı oyuncular ve çıkardığı 4 gol kralı ( Dünya da Ulusal Liglerde 4 gol kralı çıkarabilen bir başka Şehir yok hala..) ile Yeşil-Siyahlı bu kulüp Marka haline gelmişti. Nereden çıkmıştı bu Milli oyuncular diye biraz kafa yormak lazım bence…

   

****

 Sonrası mı? Çok vahim ve çok acı…

     Yok oldu gitti hepsi birer, birer..

      Ruhuna Fatiha okunan sadece arsa futbolu, Arabacı Alanı, Panayır yeri değildi aslında… Sakaryaspor ve Türk Futbolunun ta kendisi idi.  Kimse anlamadı bunu ve hep Maddiyatta ve skorsal başarılarda aradı Yeşil-Siyahı..

      Gele, gele geldiğimiz yer burası beyler.. Bir ara Amatör Kümenin kapısından dönerken ekonomik olarak da MEPAŞ, BELPAŞ ve Büyükşehir Belediyesinin eline bakar olduk, Otoparklardan gelecek paralara muhtaç kaldık.. Gerçi daha sonra Sakaryaspor adına faaliyete geçen bu Otoparklar Yeşil-Siyahlı kulüpten alındı ve Zeki Toçoğlu döneminde özel ayrıcalıklı kişilere peşkeş çekildi ve kimsenin de umurunda değil bugünlerde…

      Sonuç olarak Sakaryaspor son dönemlerde hep sermayeden yiyen, geçmişte kazanılan Marka değerinin sayesinde ayakta kalan ancak bırakın ilerletmeye Marka değerini her geçen gün kaybeden sıradan bir kulüp haline geldi.. 

 

****

      Adapazarıspor, Harmanlıkspor, Erenlerspor, Yıldırımspor veya Serdivanspor gibi Amatör kulüplerin bile Tesisleri varken Yeşil-Siyahlı kulübün elle tutulur gözle görülür kağıt üzerinde kayıtlı bir Tesisinin olmaması sizce garip bir durum değil mi? Bu durum bu şehri ve bu kulübü yönetenlerin AYIBI değil mi? Hani konuşurken Sakaryaspor’u çok seviyorlar ya.. İCRAAT nerede? Sevgileri ne kadar SAMİMİ…Söylemlerine değil Eylemlerine bakmak lazım bence ve ona göre davranmalıyız bizlerde…

       Hava atarken Sakaryaspor. Reklam yaparken Sakaryaspor. ( İnanın Sakaryaspor olmasa bu şehrin yerini hayatları boyunca bilmeyecek adını kullanmayacak Milyonlarca insan var bu ülkede)

    İnanın bu şehrin yönetenlerine hayranım…  Marka şehir, Marka Şehir diyorlar fakat Sakaryaspor dışında DÖRTYOLUN dışına taşan tek markamız YOK…. Kimse kusura bakmasın kardeşim….

    Tüm değerlerimizin canına okumuş, Ruhuna El Fatiha demişiz amma atarken de MANGALDA KÜL bırakmıyoruz..

    

****

Uyanalım beyler bakın son kale Rüstemler Tesisleri kaldı bu kulübün elinde.. Bunu da OKUS POKUS edip elinizden almasınlar.. Sonra bu kulüp ve bu takım kendine gidecek yer arar hale gelir. ( Belediye Başkanlarının iki dudağı arasında olur istikbali. Zaten bugün çok farklı durumda değil ya) Benden söylemesi..

     İmar Barışını doğru kullanmalı ve tapu sahibi olarak bu tesisleri önce Büyükşehir Belediyesi yasal olarak kendine almalı. Ancak daha sonra burasını hak sahibine yani SAKARYASPOR’a devretmeli… Belki böylelikle yıllardır bu kulübün borçlu yaşamasına vesile olan Büyükşehir Belediye biraz olsun rahatlar ve vicdan azabından kurtulur ve bu sayede Sakaryaspor ilk tapulu Tesislerine sahip olur..

     Ne dersiniz? Çok mu? Bir şey istiyoruz.. Göreceğiz bakalım Ne kadar Sakaryalı? Ne kadar Sakaryasporlusunuz? Burası Sakaryaspor gibi kimsenin babasının malı değil nasıl olsa? Sakaryalıların yerini Sakaryalıların takımı Sakaryaspor’a vereceksiniz o kadar..

     Ancak vereceğinizi de zannetmiyorum çünkü o zaman elinden oyuncağı alınmış çocuklar gibi hissedersiniz kendinizi diye düşünmekten de geri kalmıyorum hani…Hadi bir kere de olsa beni YANILTIN be kardeşim.. Ne olur? Bir kerede yanılan olmak istiyorum ne var yani…

    Var mısınız? Yok musunuz? Hep birlikte göreceğiz… Ne kadar değer verirseniz o kadar değer bulursunuz derken en azından bir iyilik yapın ve bu kulübe kalıcı bir eser bırakın istiyorum.. Yoksa o koltuklar altınızdan giderse sizlerinde RUHUNA FATİHA okuyacaklar  haberiniz olsun..

 

GÜNÜN SÖZÜ ( Kalıcı başarılar için kalıcı Tesisler gerekli. Bunun içinde çok büyük paralara gerek yok.. Sadece ve sadece ahbap-çavuş ilişkileriyle yanlış transferler yapmayın ve KDV’si kadar parayı Tesislere ayırın yeter..)

Bu yazı toplam 1007 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur