SRT Yayın Akışı - 24.02.2020
Son Dakika

Gözler Başsavcı ile Baro Başkanında...17 Ocak 2020 - 07:39, Cuma


Hüseyin Cumalı

Kısa adı RATED olan Sakarya Radyo Televizyon ve İnternet Yayıncıları Derneği tarafından yapılan hizmet içi eğitim seminerleri fişek gibi devam ediyor. Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak’ın verdiği destekle birlikte geçen gün “Basın Suçları ile Ulusal ve Uluslararası Mevzuat” konusu işlendi.

 

***

Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Saydam konuşmacı olarak katıldığı toplantıda çok önemli bir konu gündeme geldi. Yaşanan bir olay sonrasında konu adliyeye intikal ettikten sonra Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan soruşturma kapsamında “Soruşturmanın Gizliliğini İhlal” nedeniyle olayın detayıyla ilgili haber yapılamıyor.

 

***

 

Eğer olayı yüzeysel olarak vermek yerine soruşturma sürerken detaya girerseniz hakkınızda “Soruşturmanın Gizliliğini İhlal” suçlamasıyla yasal işlem yapılıyor. Dolayısı ile bir basın mensubu yaşanmış ve Cumhuriyet Savcısı tarafından soruşturması süren olayla ilgili haber yaparken “Soruşturmanın Gizliliğini İhlal” etmemesi lazım...

 

***

 

İşte bu nokta da basın mensubu konuyla ilgili Cumhuriyet Savcısı’nın soruşturması bitti mi, iddianame hazırlandı mı, mahkeme tarafından bu iddianame kabul edildi mi kısmını bilmesi lazım. Eğer bunu bilmez ve haber yaparsanız savcının karşısında kendinizi bulursunuz. Buraya kadar sıkıntı yok. Peki sıkıntı nerede başlıyor! Sıkıntı adliyeye intikal eden bir olayın soruşturma safhası sürüp sürmediğini öğrenme aşamasında başlıyor.

 

***

 

Basın mensupları Cumhuriyet Savcısı’nın her hangi bir olayla ilgili yaptığı soruşturmanın sürüp sürmediğini öğrenme noktasında büyük sıkıntı çekiyor. Sakarya Adliyesi’nden bu noktada bilgi akışı sağlıklı olmadığı içinde zaman, zaman basın mensupları “Soruşturmanın Gizliğini İhlal” suçlamasıyla Cumhuriyet Savcısı’na ifade veriyor.

 

***

 

RATED toplantısında gündeme gelen bu sorunla ilgili olarak Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak elinden geleceğini yapacağını ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun ile görüşeceğini söyledi. İnşallah sayın Başsavcımız bizim bu sıkıntımıza bir çare bulur. Bu arada toplantıya katılan Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe ile Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur olaya  müdahil olmadı.

 

***

 

Hatta ve hatta Başkan Zeki Aydıntepe “Gazeteci değil misin, öğren” diye bir de fırça atmaya kalktı. Zeki Başkan köşesinde sürekli bozanın faydalarını yazdığı için sahadaki muhabirlerin, adliye muhabirlerinin neler çektiğini bilmez. Kırıntı kadar bilgi için asayiş muhabirlerin neler yaşadığını da bilmez. Sizin anlayacağınız bizim meslek örgütü başkanlarına biz kaldıysak zaten yandık. Onun için alayınız bakın işinize...

 

 

 

---------------------

 

 

 

Başka Sakaryaspor yok be hafız...

 

 

Çok bildik bir söz yazarak başlayalım. Bu kentin marka değeri Sakaryaspor’dur. Dolayısı ile Sakaryaspor’a gözbebeğimizdir. Şimdi gelelim mevzuya… Geçen gün Sakaryasporlu futbolcular formaların önüne ‘Kiralık’ yazarak sahaya çıktı. Yaşanan bu rezaleti de herkes ayıpladı. Kendi saha ve seyircimiz önünde oynayacağımız maça saatler kala tekrar eski defterleri açmak istemiyordum. Ancak yaşanan bu rezillikten ders alması gerekenler her halde üzerlerine düşüne aldılar.

 

***

 

Neyse, dedik yaa, eski defterleri açmak istemiyorum, açmayalım. Camiayı daha fazla yıpratmayalım. Bugün buradan Pazar günü için bir çağrı yapmak istiyorum. Bu Pazar günü kendi sahamızda saat 13.30’da Elazığspor ile karşılaşacağız. Gelin tribünleri dolduralım. Hatta ailelerinizle birlikte gelin, yeşil siyahlı takımımıza destek verelim. Pazar günü Sakarya Yeni Stadyumu’nda dosta düşmana ‘birlik’ mesajı verelim. Biliyorum çok klasik olacak ama başka Sakaryaspor yok be hafız...

Bu yazı toplam 471 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar