SRT Yayın Akışı - 19.05.2022

Son Dakika

GÜÇLÜ HAFIZAYA SAHİP OLMAK22 Aralık 2021 - 18:32, Çarşamba


Semiha Özgür SEZER

Çağımızın vebası, bir çuval doluluğunda beyine sahip olmak.Rahat kafaya sahip olamamak,omuzlarımızda ki  ağırlık,hayattan zevk almama gibi sıkıntılar  ile bize külfet durumunda.Hafızamız ise o kadar yıpranıyor ki,kaça bölüneceğini bilemediğinden frekanslar tümden karmaşık oluyor.

Peki hafızamızı nasıl korumalıyız?Öncelikle Hafızamızı engelleyen unsurları tanımak gerekir.

ENGELLER

Beyine yeterli malzemenin sağlanmaması: Kullandığı oksijenin büyük bir kısmı ,beynimiz tarafından kullanılır.Beynimiz çok miktarda oksijen,glikoz,bazı enzimleri kullanır.Bu malzemeler yeterli olmadığında beyin fonksiyonlarını sağlıklı gerçekleştiremez.

Beynin çalışma akışının bloke edilmesi;İnsan sürekli stres yaşadığında vücut gerilir.Gerginliğin devam etmesi halinde beyin ve vücut kısa sürede mevcut glikozu yakar,enerjisini tüketir.

Beyin kapasitesinin eksik kullanılması:Son yapılan alıştırmalar beyin kapasitemizin çok az bir kısmını kullandığımız göstermektedir.Beynimizin sağ ve sol lobunu birlikte kullanmadığımızda kapasitesinin daha artacağı bildirilmektedir. Beynimizin daha çok mantık ve matematiksel düşünme biçiminin bulunduğu sol lobunu kullanıyoruz. Sanat,ritim renk gibi olguların bulunduğu sağ lobunu aktive etmemiz gerek.

Beyin kapasitesinin zayıflatılması: TV seyretmek,Kontrolsüz hayal kurmak,cinsel imgelere saplanmak.

Sistemsiz düşünme alışkanlığı; Sistemli düşünen kişi bilgi parçaları arasındaki ilişkileri kurabilen ,bilginin nereye yerleştirileceğini bilen kişidir. Ezberlemek en tipik sistemsiz sistemsiz öğrenme biçimidir.

Bütün bunlar gösteriyor ki güçlü bir hafızaya güçlü bir hafızaya sahip olabilmek ya da hafızazımızı güçlendirmek elimizde.Yapmamız gerekenler ise basitçe sıralarsak dengeli beslenmek,sağlıklı bir yaşam,stresi azaltmak,okumak,araştırmak,bulmaca çözmek,beynimizi yavaşlatan unsurlardan uzak olmak.

Bu yazı toplam 124 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar