SRT Yayın Akışı - 06.07.2020
Son Dakika

 

GÜNDEM DEPREM OLUR MU?30 Eylül 2019 - 13:37, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Geçen  hafta İstanbul'da meydana gelen deprem vatandaşlar arasında korkuya sebep olurken 5.8'lik deprem çevre illerden de şiddetli bir şekilde hissedildi.

 Depremde büyük acılar yaşayan Sakarya’da  halk  sokağa çıktı ve yakınlarını telefonlarla aramaya çalıştı. Depremin ardından GSM hatlarında yoğunluktan dolayı iletişim sağlanamadı

Vatandaşlar da bu duruma  haklı olarak  tepki gösterdi. 17 Ağustos depreminde de buna benzer bir durum yaşanmıştı. Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen yine aynı sorunla karşı karşıya kalındı.

 Gündemimiz yeniden deprem olur mu? Yıkılmayan hasarlı binalar, hasar tespiti yapılmayan devlet okulları ve hasarlı oldukları bilinerek çocuklarımızı gönderdiğimiz okullar meselesinin üzerine gitme vakti gelmedi mi?

 Uzmanlar fay hatlarının stresinin arttığını ifade ediyor. Depremin meydana geldiği fay 1999 depreminde şehrimizi yerle bir eden fay değil ama bizlerin hazırlık yapması gerektiğini hatırlatan bir uyarı.

 

Korku salmak değil maksadım. Ama üzerinden yıllar geçen hasarlı binalara el atmak gerekmiyor mu? Hasarlı, çok katlı binaların halen ortada duruyor olması aynı oranda çirkin ve üzücü değil mi?

 Vatandaşların olası bir büyük depremde nereye gideceklerini bilmemesi, hâlâ depremden ders alınmadığını göstermiyor mu?

17 bin 480 kişinin yaşamını yitirdiği 23 bin kişinin yaralandığı, 600 bin kişinin de evsiz kaldığı 17 Ağustos depreminin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen gerekli derslerin çıkarılmadı mı?

Bence hayır!

Bunca  acıya bunca yazılanlara bunca uyarılara  rağmen  20 yılda  hiçbir şey yapılmamış.

Dünyanın her yerinde böyle şeyler oluyor, bu tek bizim sorunumuz değil, demek ne kadar yanlışsa, sorunlara çözüm olabilecek yöntemleri konuşmamak ve görmezden gelmek de bir o kadar yanlıştır” 

Bazı yazıların çare olmayacağını bile bile yazmayalım mı derseniz ona yanıtımız hazırdır. Olup bitene kayıtsız kalmak, sorunları görmezden gelmek suç ortaklığı sayılmaz mı?

Bizde bu suça ortak olmamak için kalemimiz yettiğince yazmaya devam edeceğiz.

Bu yazı toplam 757 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

 

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar