SRT Yayın Akışı - 16.10.2019
Son Dakika

Gündeme yetişemiyoruz11 Şubat 2019 - 09:44, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Gündem saat başı değiştiğinden öyle bir gündem hızı var ki memleketimizin! Dünün flaş soruları ve konularından ertesi güne bir şey kalmıyor.  Eğitime odaklanıyorsun, ekonomi eksik kalıyor.  Ekonomiye odaklanıyorsun  siyaset eksik kalıyor. 

       Aksi takdirde zayıf olan toplumsal belleğimiz unutsa bile önümüzde çok ciddi sorunlar var. Örneğin genç nüfusun tüm hayallerini alıp götüren işsizlik, bir türlü rayına oturtulmayan eğitim, kepenk kapatan esnaf, çarşı – Pazar  yangın yeri,  kahvelerde ömür tüketen eğitilmiş insan gücü gibi!

      Yerel yöneticiler ve   belediye başkan adayları  ilimizin sorunlarını  bir kenara bırakıp, genel başkanlarının söylemleriyle aynı şeyi söyleyerek,  başarısızlıklarını  başarı olarak göstermeye, gereksiz de olsa yapılan her şeyin çok önemli olduğunun altını çizmeye ve bunun ayrı bir meziyet olduğunu idrak ettirmeye devam ediyorlar.

      Evet, bazıları için hiçbir anlam ifade etmez bazı şeyler. Duymadıklarından mı, İşitmediklerinden mi, görmediklerinden mi, tanık olmadıklarından mı, işlerine gelmediği için mi? Bilinmez bilemeyiz! Ancak bu eğilimi, bu kararlılığı, bu düşünceyi taşıyorlarsa bunu bazıların dile getirmesi,  sorgulaması gerekir.

        Dün sendika başkanları Tank Palet konusunda hükümeti eleştirirken, bugün  iktidar partisinin belediye başkanına tam destek veriyor. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Sendika başkanları siyasetin içine bu kadar girmemeli.   Çünkü  sendikalar siyasetin dışında bir güç kaynağı oluşturduğundan iktidar üzerinde büyük güç sahibidir. İstediği yasayı çıkaracak veya istemediği yasanın çıkarılmasını önleyecek gücü vardır. Bizde ise bunun tam aksi bir durum var.

----------------

 

Birbirimizi anlayamıyoruz

 

Dünya her geçen gün daha da yaşanılması kötü bir yer haline geliyor. Savaşlar, katliamlar, son zamanlarda sıklaşan doğal afetler.

Her geçen gün daha da zorlaşan yaşam şatları toplumdaki öfkeyi kabul edilebilir sınırın hayli üstüne çıkardı.

Artık bu zamanda cinayet işlemek çok basitleşti! Bir insanın hayatına son vermenin ne demek olduğunu anlamadan çekilen silahlar, sallanan bıçaklar.

Bu kadar kolay mı gerçekten?

İşimiz gereği bu tür olaylardan, sebepleri ve sonuçları itibariyle ayrıntılı olarak haberdar oluyoruz.

Bazen o kadar basit ve fındık kabuğunu doldurmayan sebeplerden dolayı insanların hayatı kararıyor ki anlamak zor gerçekten.

Peki bu işin sonu nereye varacak? Ülke olarak etrafımız düşman doluyken bir de kendi toplumumuz içindeki bu cinnet durumu ile mi uğraşacağız!

İnanın ben de bilmiyorum. Bu şiddet sarmalı, cinnet hali nasıl son bulur, gerçekten bilmiyorum.

 

 

 

 

RANDEVU ALINAMIYOR

Daha önce hatırlarsanız,bununla ilgili dile getirdiğim sitemlerim olmuştu yazımda.Yine aynı dertten muzdarip olarak,Sakaryalıların sesi olmak istedim. Psikiyatristlerden randevu alınamıyor.

Psikiyatrist  atamalarının daha fazla olması, devlette yararlanabileceğimiz ruh sağlığı hizmet birimlerinin arttırılmasını diliyoruz.

Bir çok vatandaşımız,acil ve çaresiz durumda dahi yardım alamadığı için sıkıntı yaşamakta.

Türkiye’de yüz bin kişiye iki psikiyatrist düşüyormuş.Bu sıkıntının yaşanması doğal, ancak bununla ilgili nasıl yapılanma yapılıyor acaba.Bir tek Sakarya değil,tüm şehirlerimizde durumun böyle olduğunu düşünüyorum. Siz de  gözlemliyor ve biliyorsunuzdur ki ruh sağlığı hizmetlerine dezavantajlı gruplar  oldukça ihtiyaç duyuyor. Bu grubun ,özel muayene ücreti ödemesi de mümkün olmuyor. Özel hizmetten yararlanma durumunda ise bütçe yetersizliğinde, tedavi ya yarım kalıyor ya başlanamıyor.

Devlet politikaları da zaten vatandaşa hizmet için bu fikirden hareket ediyor.

Ya da eczanelerde ki sistem gibi, devletin bir kısım ücretini karşıladığı özelden yararlanma imkanı sağlanabilir, diyorum. Nitekim ilaçlarda bu uygulanabiliyor.

Bu yazı toplam 1247 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar

okur