SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

GÜNDEMİ YAKALAMAK ÇOK ZOR20 Haziran 2022 - 00:25, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Yazmaktan yorulduğumuz ama günceli ve gündemi yakalamak için yazmak zorunda kaldığımız o kadar çok konu var ki.

İnanmakla inanmamak arasında gidip gelirken  “yok canım bu kadar da olmaz” dediğimiz ne çok şey yaşadık.

Daha çok umut ve hayal, daha çok ertelenen beğeni ve beklentilerden söz etmek isterken, ne yazık ki madalyonun öteki yüzünü hep erteledik.

Yaşatılan korkuyu, kaygıyı, öfkeyi nasıl ve ne şekilde açıklayacağımızı bilemeden  bizlere anlatılanlarla sahada  uygulamaları  ne kadar çok farklı.

Gece gündüz dinmeyen zam yağmurları!

İşsizlik, istihdam, hayat pahalılığı, kira, ulaşım, okul harcamaları, kredi ödemeleri deyince bu liste uzayıp gidiyor.

Toplumun büyük kesimini ilgilendiren aş, iş gibi maddi sıkıntılar, işsiz gençler, iş aramaktan yorulan babalar.

 Bir yandan büyük umutlarla aldığı diplomalarıyla  iş bulamayan gençler, diğer taraftan   3-4 maaş alan bürokratlar.

Toplumun geneline yayılan yaşam kaygısı! Beklentileri ve hayalleri yerle bir olan gençler! Korkutan işsizlik,  ürküten derin yoksulluk!

Milli ve manevi değerler diye diye, ahlaki, siyasi, ticari demeçler vere vere, geldiğimiz nokta  yoksulluk.

 Sizce  bu kayıp yıllarımızın sorumlusu kim?

Karar mekanizmalarına, yetkili makam ve koltuklara eş dost akraba yandaş yerleştirirken

liyakatli, ehliyetli, donanımlı, eğitimli, deneyimli kişiler orta kaldı.

Tabii ki ülkemizin uğraştığı pek çok sorun var, zaman kaybettiğimiz pek çok konu var. Ama biz sebepten çok sonuçları konuşmayı seçtiğimizden çözümde zorlanmaya başladık.

 Önce  LGS   sonra Yükseköğretim Kurumları Sınavı yapıldı.

Bu seneki LGS matematik sınav sorularına hiç girmiyorum bile. İnsana sormazlar mı “Ne öğrettiniz de ne bekliyorsunuz?” diye. İnsana sormazlar mı? İki yıları heba olmuş çocukların bu sınavlarda ne kadar başarılı olurlar?

   Bu gençlere , bu çocuklara çok yazık  ediyoruz .

  Rayına oturmuş bir eğitim sistemimiz yok!

   Eğitimin hemen hemen her noktası değiştirildi. Bir ülkenin temellerinin yıkılması, toplumsal yapısının değişmesi, kültürel birliğinin yok olması isteniyorsa önce eğitimden başlanır.

İnsanlar, sonuç görmek istiyor artık. Her sene değişen yapboza dönmüş bir sistemle değil, gerçek eğitimcilerin fikirlerinin alınıp hazırlandığı dışa bağlı hiçbir şirketin olmadığı bir sistem istiyorlar

NE KADAR HAZIRLIKLIYIZ?

Marmara bölgesinde sıkça yaşanmaya başlayan küçük şiddetli depremler akıllarda beklenen büyük depremin habercisi olarak algılanırken buna karşın  ilimizde hiçbir hazırlığın olmadığı  görülmektedir.

    Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş, ve İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, ve inşaat mühendisleri  Odası Başkanı ile  yaptığımız röportajlarda şehrin en önemli sorunun  

Deprem olduğunu  ifade ediyor. Her 30 yılda bir depremin yaşandığı ilimizde acaba bizler ne kadar depreme hazırız herkes bir kere bunu kendine sorması lazım

   17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen merkez üssü her ne kadar  Gölcük  olsa da Sakarya  asrın felaketini yaşadı  7,4 büyüklüğündeki depremin üzerinden seneler geçmesine rağmen şehirde hiçbir hazırlık yok.

Sakarya deprem gerçeğiyle  yıllardır tanışıyor. Ülkemiz topraklarının tamamına yakını deprem riski altında. Ülkemizdeki en aktif fay hatlarından biri üzerinde yer alan  Sakarya ’da depreme her an hazır olmalıyız. Bu noktada başta kamu kurumları olmak üzere hepimize çok önemli görevler ve sorumluluklar düşüyor.

Depreme hazırlık seviyesini arttırmak ve halkın bilinçlenmesi noktasında, “Deprem Stratejisi ve Eylem Planı” çok önemli. 1999 Marmara depreminden sonra değişen yönetmeliklerle birlikte, yapı denetimleri, jeolojik zemin etüdlerle artan yapı kalitesini  Sakarya  gibi deprem tehlikesi, riski taşıyan bir kentte, tavizsiz, kararlı bir biçimde uygulamaya devam etmek gerekiyor.

 Şehrin tamamına yayılan bütüncül bir anlayışla, yapı stoğu envanterinin çıkartılması için başta   Valilik ve  Büyükşehir  Belediyesi olmak üzere, merkezi hükümetin, ilgili kurumların iş birliğiyle  Sakarya’daki binaların tamamının hangi seviyede olduğu netleşmeli.

 Aslında  deprem hazırlığına evimizden başlamalıyız

Deprem sırasında eşyalardan azımsanmayacak ciddi zararlar görebiliyoruz. Çünkü; eşyalarımızı doğru yerleştirmiyoruz yada sabitlenmesi gereken eşyalarımızı sabitlemiyoruz. Sabitlemediğimiz eşyalar ya üzerimize düşüp bize zarar verebilir yada kaçış yolumuza engel koyabilir. Deprem öncesinde ise kesinlikle afet ve acil durum çantası hazırlanmak zorundayız.

Bu yazı toplam 61 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal Medya



Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar