SRT Yayın Akışı - 06.06.2020
Son Dakika

GÜNE UYANIN5 Kasım 2019 - 09:56, Salı


İbrahim KALKAN

Erken  kalkmanın birçok faydaları var. İnancımızın da kültürümüzün de erken kalkmaya verdiği önemi izaha gerek yok. Rızık insanın çalışma ve gayretiyle de ilintiliyse de rızık seher vakti dağıtılır minvalinde bir çok hadis mevcuttur. Tabi ki bu sadece erken kalkarak rızkını temin edersin demek değil. Gün doğmadan kalkıp namazımızı kılmalı ve helal rızık için dua etmeliyiz.  Atalarımız da gün üzerine doğmadan kalkar ve namazını kılar işlerine giderlerdi. Bize de bunu tavsiye ederlerdi. Onlar daha  başarılıydı bu hayatta. O darlık, kıtlık zamanlarında bile emekleriyle, gayretleriyle üretirler evinin çocuklarının iaşelerini karşılarlardı. Bizler de erken kalkarak seher vaktinin bereketinden istifade etmeliyiz. Bu yazımızda erken kalkmanız için birkaç sebepten bahsedeceğiz. İşte sizleri de erken kalkmaya teşvik edecek o sebepler:

●     choronobiology international dergisini araştırma sonuçları geç yatan ve geç kalkan kişilerin daha fazla sağlık sorunu yaşadığını gösteriyor. Yani daha sağlıklı ve uzun yaşamak niyetindeyseniz erken yatıp erken kalkın.

●     Sabah erken kalkarsanız gün içerisinde yapmanız gerekenleri planlamak için daha çok vaktiniz olur. Planlı çalışmak başarıyı getirir. Bir işi yaparken diğerini ihmal etmenizin de önüne geçer. İş hayatında veya eğitimde daha başarılı olmayı kim istemez ki.

●     Sabah erken kalkanlar kendilerini daha dinç ve enerjik hissediyorlar. Uyku sersemliğini üzerinden atmış bir şekilde evden çıkıyorlar. Trafikte ve gün içinde daha dikkatli oluyorlar.

●     Güneş doğmadan kalkarsanız sabahın dinginliği ile sabah namazını huşu içinde kılmak ve dua etmek için fırsat yakalamış olursunuz. Sabah erken kalkmak berekete vesiledir.

●     Güneş doğarken meydana gelen müthiş manzarayı doya doya izleyip tefekkür edebilirsiniz. ‘’Bir saat tefekkür bazen bir sene ibadetten daha hayırlıdır.’’ Suyuti

●     Egzersiz ve spor yapmak için daha çok vakit buluyorlar. Sabah sporu kan dolaşımını düzene sokuyor. Sabah aç karna yapılan spor yağ yakmayı sağlıyor.

●     Daha güzel bir kahvaltı yapmak için güzel fırsat sunuyor. Genelde hafta içinin yoğunluğu ile kahvaltı ya es geçiliyor ya da iş yerinde yenilen simit ile telafi edilmeye çalışılıyor. Oysa kahvaltı günün altın öğünüdür. Vücut gerekli enerji ile güne başlamazsa bitkinlik ve yorgunluğun etkisiyle hastalıklara karşı daha zayıf duruma düşüyor. Erken kalkarak ailece kahvaltı yapmak bize maddi ve manevi yönden birçok fayda sağlayacaktır.

 

          Bunların bir kısmı kendi tecrübelerim bir kısmıda araştırarak bulabildiklerim. Eminim ilgili alanın uzmanlarının ekleyecekleri birçok madde vardır. Umarım ikna edici olmuştur.

Bu yazı toplam 1029 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar