SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

HANİ OKULLAR HAZIRDI13 Eylül 2021 - 04:04, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Milli Eğitim Bakanlığı, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı tüm kademe ve tüm sınıf seviyelerinde, 6 Eylül Pazartesi günü Covid-19 önlemleri alınarak haftada beş gün yüz yüze eğitim ile başlatılacağını açıkladı.

   Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan ‘Covid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi’ ile belirlenen önlemler, 24 Ağustos'ta il milli eğitim müdürlüklerine gönderildi. Rehberde, servislerdeki ve okullardaki hijyen tedbirleri, maske kullanımı, havalandırma gibi tüm ayrıntılar tek tek sıralandı. Ancak tüm bunlara rağmen bazı okulların yüz yüze eğitime hazır olmadığı ortaya çıktı.

Pandemi döneminde yapılması gereken hazırlığı bırakın, normal zamanda yapılması gereken temizlik bile yapılmamış durumda.

Okulların açılmasına  yirmi gün kala ekranlara çıkan herkes okullarımız eğitim öğretim yılına hazır  olduğunu ifade ettiler.

  İlimizde de durum farklı değil.

 Okullarımız eğitime hazır değilmiş

 Ben okulda şahit olduklarım  anlatayım

Okulda güvenlik yok, hizmetli çalışan az

Öğrenciler ateşleri ölçülüp okula alınmadı. Bunlar sadece okul dışından benim gördüklerim.

Birde okul önlerinde oluşan kalabalıklar

   Gerekli önlemler bir yana, alındı denilen önlemlerin bile alınmadığı ortada.

 Sınıflar da  en düşük öğrenci sayımız 30 ve hatta 40’ları buluyor.

Okullarımızda ekstra binalar veya yapılar da devreye konulmadı. Geçen sene nasılsak aynı şekildeyiz.

Yüz yüze eğitime geçilmesini hep istedik ve sevinçle karşıladık. Ancak bugün baktığımızda çok çok önemli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Büyük fotoğrafa baktığımızda maalesef tekrar vakaların artacağını düşünüyorum.

 Günde 7 ders. Yani öğrenciler  280 dakika kapalı ortamda kalıyor. Sabah  9  öğlenden sonra  15 ’10 da dersten çıkıyorlar.

10 dakikalık tenefüs  süresinde , sınıfların, koridorların temizlenmesi, sürekli vurgulanan “Maske, Mesafe ve Temizlik” kuralına uyulması mümkün olabilir mi?

Bu çocukları bu şartlarda  bu salgından nasıl koruyacağız.

 Bin kişilik bir okul düşünün  aynı anda derse giriyorlar, aynı ayda tenefüse çıkıyorlar.

Ders süreleri uzaktan eğitimde olduğu gibi 30 dakika olarak ayarlanmalıydı. Teneffüsler uzatılmalıydı. Yada sabahçı öğlenci  olarak ikili eğitim verilseydi.  Yani kısacası devlet okulları  Allaha emanet

Çocuklarımızın sağlıklı ve temiz bir okul ortamında eğitim alma hakkı vardır. Ve bunun sorumluluğu Milli Eğitim Bakanlığına aittir. Bunu da  hatırlatalım.

Bu yazı toplam 111 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar