SRT Yayın Akışı - 22.04.2021
Son Dakika

HARAMLARIN GETİRDİĞİ FELAKETLER6 Mart 2021 - 01:23, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Rabbimizin bize nimetleri sayılmayacak kadar çoktur. Kur’an-ı Kerimde Rabbimiz “Eğer Allah’ın nimetlerini saymaya kalkarsanız, sayamazsınız” buyuruyor. İbrahim Suresi 34.

Yediğimiz, içtiğimiz, giydiğimiz, vücuttaki bütün azalarımız velhasıl aklımıza ne geliyorsa hepsi Rabbimizin bize sunduğu nimetlerdir. Çok dikkat çekici bir araştırmayı sizlere söylemek istiyorum. Yapılan bilimsel bir araştırmaya göre bir kişi günde 48 bin kere nefes alıyor ve aldığı havayı vücuttan çıkararak geriye veriyor. Aldığı hava oksijen, verdiği ise karbondioksit.  (zehirlenmiş hava)

Düşünelim ki aldığımız oksijen vücutta temizlik görevini yapıyor. Pisleniyor, derhal vücudu terk etmesi lazım. Ya terk etmez bir dakika dahi vücutta kalırsa ne olur? İnsan zehirlenir ve nihayet ölür. Şimdi havayı teneffüs etmenin ne kadar anlamlı bir nimet olduğunu anladık mı? Kaldı ki aldığımız ve verdiğimiz teneffüste herhangi bir yorulma yok. Haberimiz bile olmadan ilahi bir programa göre kendiliğinden oluyor. Şimdi sen bu yazıyı okurken bu havayı alıp veriyorsun. Farkında mısın? Şükredip, akledelim.

İşte bir tane nimeti bile anlatmaktan ve anlamaktan aciziz. Bütün bu nimetlere  Yüce Rabbimiz bir ölçü koymuş. Nedir bu ölçü? HARAM ve HELAL.

Haram : Rabbimiz tarafından Kur’an-ı Kerimde yasak diye bildirdiği ilahi hükümlerdir.

Helal : Hakkında yasak konmayan nimetlerin tümüdür.

Buyuruyor ki Rabbimiz  “ Dilleriniz alışageldiği şekilde uydurup bu helaldir, bu haramdır demeyin” Sure-i Nahl 116

Aziz Dostlarım

Kişilere göre haram, helal tarifi yapılamaz. Bana göre şöyle, sana göre böyle haram ve helal izahı yoktur. Bu ayeti kerime bunu haber veriyor.

Esasında yüce Allah cc. Haram, rızık, nimet yaratmamıştır. Helal nimeti harama çeviren kişinin kötü niyetidir. Mesela ; üzüm, arpa helaldir. Fakat üzümü şaraba, arpayı biraya çevirdin mi helal rızık kötü niyetli şeytani fikirli, nefsinin kölesi olmuş kişilerin elinde harama dönüşüverir. Bazen de  Rabbim bazı kavimleri de imtihan etmek, denemek için helal rızıkları da yemeyi haram kılmıştır. Mesela helva, bıldırcın eti, balık gibi. Bize düşen görev Rabbimizden gelene tereddütsüz itaattir. Diğer bir husus haramın büyüğü, küçüğü, azı, çoğu yoktur. Küçüğü haram olanın büyüğü, çoğu haram olanın azı da haramdır.  Dedik ya işittik itaat ettik demek bize iman nimetini getirir. Şimdi bu kısa açıklamadan sonra gelelim HARAMLARIN FELAKETLERİ ’ne. Felaketlerin sıralaması şu şekilde :

 1. İnsandan ilahi nuru kaldırır. İlahi nur insanda Allah cc ile beraber olmakla emirlere uymakla yasaklardan kaçınmakla meydana gelir. Peygamber efendimiz (SAV) “ Allah cc ile beraber olunuz gerisini aldırmayınız” buyuruyor. Haram kazanan, haram yiyen, içen, hem ilahi nurdan mahrum olur, hem de Rabbini kaybeder.
 2. Kalp katılaşır. Kalp ilahi namazgâhtır. Sevgili Peygamberimiz SAV : “Allah cc sizin kalbinize ve amellerinize bakar” buyuruyor. Amelin, işin kötü olur rızkın haram olursa o kalp te Allah cc sevgisi olmaz. Kalpte Allah cc sevgisi olmayan kalp ise katılaşır. “Allah cc o kalbi mühürledi” Süre-i Bakara 7
 3. İbadet zevki alamaz. Allah’a yüzünü çeviremez. Çünkü Rabbinin yasağına uymayan haramzadenin düşmanı Hz. Allah cc’tır. Böyle birinin kulluğu da kalmaz. İbadetten de zevk alamaz.
 4. İşinden, kazancından bereket kalkar. Belki çok kazanır ama tadına varamaz. Huzur bulamaz. Yemek ne kadar leziz olursa olsun, içine bir damla necis pislik düşse o yemek yenir mi? Elbette yenmez. Kul hakkı, Faiz, loto, toto, iddialar, at yarışı, milli piyango hepsi haram kazançtır. Girdi mi bir yere orada bereket, huzur bırakmaz. Sadece dert getirir.
 5. Haya yok olur. Haram yemekten, içmekten, kazanmaktan asla utanmaz. Bir insandan haya kalktı mı her şey biter.
 6. Şehvetine, şöhretine esir olur.
 7. Şeytanın oyuncağı olur. Şeytan onu paçavraya çevirir, paspas yapar, şekilden şekile sokar. Kendine benzetir.
 8. İzzeti şerefi gider. Zillet, aşağılık, düşüklük meydana gelir. Cemiyette saygınlığı kalmaz. Sadece kötüler onun dostu olur.
 9. Son nefeste dili tutulur. Kelime-i Şehadeti getiremez. Haramlarla donatılan vücut sahibinin dili, son nefeste şehadet getiremez.
 10. Ahireti çetin geçer, hesabı ve azabı şiddetli olur. Cennet kapıları kapanır. Cehennem kapıları açılır. Ne demiş büyükler; bir insanın kendine yaptığı kötülüğü cümle alem bir araya gelse yapamaz.

 

Selam ve Sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 1275 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

 1. Bugün
 2. Dün
 3. Bu Hafta
 4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar