SRT Yayın Akışı - 26.09.2021
Son Dakika

HAYALLER, GERÇEKLER…11 Eylül 2021 - 01:33, Cumartesi


Av.Arb. İlker YILMAZ

Değerli dostlar, Ülke ekonomisine ve enflasyona ilişkin çeşitli söylemler ve tartışmalar gündem olurken bazı veriler ışığında bu konuyu sizlerle tartışmak istiyorum.

Öncelikle konut fiyatlarına ve kiralarına ilişkin yapılan araştırmayı paylaşmak isterim. BETAM tarafından hazırlanan rapora göre, ağustosta Türkiye genelindeki satılık konutların fiyatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38,9, kiralık konutların fiyatları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,6 arttı.

Diğer önemli bir konu ise vergi, harç ve cezalara yapılan zam ve bundan sonraki zam beklentisi. 2022 yılındaki pek çok vergi kalemi, harç ve damga vergisi ile trafik para cezaları, değerli kağıt bedelleri artışında uygulanacak 2021 yılı yeniden değerleme oranı tarihi zirveye koşuyor.

2021 yılı Ağustos ayı enflasyon rakamları, kasım ayında açıklanacak 2021 yılı yeniden değerleme oranının son yılların en yüksek oranı olacağını gösteriyor.

Fakat açıklanan enflasyon verileri ise bu verilere oranla gayet makul görünüyor. Vatandaşımız markete girdiğinde gerçek enflasyonu tam anlamıyla yaşarken, maaş zammı söz konusu olduğunda Devletin enflasyonu ile muhatap olmak durumunda kalıyor.

Ülkemizin kanayan yarası haline gelen işsizlik sorunu ise temmuz ayında da yine pek içi açıcı değil.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 1,4 puanlık artış ile yüzde 12,0 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK'in geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 23,6'ya yükseldi.

Bildiğiniz üzere bu veriler TÜİK tarafında açıklandı. Muhalefet, ısrarla bu verilerin gerçeği yansıtmadığını ve Ülkemizdeki işsizlerin gerçek rakamının saklandığını iddia ediyor.

Bu veriler bile ülkemiz için ciddi sorun teşkil ederken, verilerin farklı yansıtılma ihtimalini düşündüğümüzde nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı sizlerin takdirine sunuyorum.

Saygı ve sevgilerimle.

Bu yazı toplam 212 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar