SRT Yayın Akışı - 23.09.2020
Son Dakika

HAYALLER ve GERÇEKLER11 Şubat 2020 - 07:41, Salı


İbrahim KALKAN

2020 yılına tüm dünya kutlamalarla, şölenlerle, coşkuyla girdi. Her bireyin bu yıldan beklentisi farklı farklı olsada genel olarak sağlık, huzur, iş, aş, ev, barış dileklerin başında geliyordu. Ne demişler umut fakirin ekmeği.

Hayaller, beklentiler yüksek olsa da bu 2020 dünyaya pek de iyilik getirmeyecek gibi. Daha ikinci ayının ortalarına varmamışken geçen bir aylık sürede dünya genelinde yaşanılan afetlere göz atacak olursak; yaklaşık altı yüz kişinin ölümüne neden olan coronavirus, Ukrayna havayollarının uçağının vurularak yüz yetmiş altı kişinin öldürülmesi, altıncı ayına giren onlarca insanın, milyonlarca hektar ormanlık alanın, milyonlarca hayvanın ölümüne neden olan Avustralya yangınları, kırk bir kişinin ölümüne neden olan Malatya-Elazığ depremleri, kırk bir kişinin ölümüne neden olan Van’daki çığ felaketleri, sekiz askerimizin şehit olmasına neden olan Sabiha Gökçen kazası, küresel ısınma, Suriye’de, İran’da ve akdeniz’de gerginlikler… Bunlar henüz bir ayını geride bıraktığımız 2020 yılında gerçekleşti. İnsan ister istemez ne oluyor diye sormadan edemiyor. Hal böyle olunca “biz 2020’yi es geçip direk 2021’e başlıyoruz” diyen Adanalılara hak vermemek elde değil. Rabbim daha büyük felaketler yaşatmasın.  Yaşanılan bu felaketler insanlara ölümün ne kadar yakın olduğunu hatırlattı. Bir yakınımın malatya-elazığ depremini yaşamanın  sıcaklığıyla “tüm dertlerinle, tasalarınla bomboşun dünya” paylaşımı bunun göstergelerinden biriydi. Hz Peygamberin “az sadaka çok belayı defeder” hadisine göre amel etmeliyiz. Gerçi milletimiz yoksullara, yaşlılara, suriyelilere ve tüm dünya mazlumlarına sürekli yardım ediyor, etmeye de devam eder. Erzurumlu vatandaşların doğal afetlerin, kaza, belaların ülkemizden uzaklaşması için yaban hayvanlarına 2001 ekmek bırakması da örnek bir davranış.

Felaketlerin çoğalması, ilimin, bilimin değil zenginliğin önemsenmesi, zinanın açıkça işlenmesi, camilerin süslenmesi ancak namaza ehemmiyet verilmemesi, kadınların erkeklere, erkeklerin kadınlara benzemeye çalışması, yöneticilerin insanlara zulmetmesi hep kıyamet alametlerinden bunun üzerine birde bilim adamlarının güneş batıdan doğabilir açıklaması eklenince endişe arttı. Allah sonumuz hayreylesin. Yine de olumlu bakıp 2020’nin geri kalanın iyilikle geçmesini ümit etmekten başka çare yok. 

Bu yazı toplam 1976 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar