SRT Yayın Akışı - 02.04.2020
Son Dakika

HAYATI ANLAMAK18 Şubat 2020 - 08:14, Salı


İbrahim KALKAN

Erken gençlik döneminin  mühim  konularındandır  hayatın anlamlandırılması. Öyle ki bu süreçte  birey  kendine  sürekli ben kimim, neden bu ülkede, bu ailede doğdum, nereye gidiyorum, benden beklenen nedir, benden beklenenleri neden yapmak zorunda olayım?...vs. Bu sorular uzar gider; huzursuzluk, anlamsızlık karamsarlıkla dolu günler, geceler gelir sonra. Bu dönemi sıhhatli bir şekilde geçiremeyen birey aksi, mutsuz, hedefsiz, problem üreten bir hal alır.

 Bu dönemde gencin manevi destek alması, milli manevi değerlerin aşılanması, hem bireyin hem toplumun geleceği açısından hayati öneme sahip. Eğer birey milli manevi değerlere sahip bir ailede dünyaya gelmişse bu süreçten daha kolay geçebiliyor. Aksi takdirde mutluluğa ulaşmak için çabalayan birey alkol, uyuşturucu, sigara, kötü alışkanlıklar, kötü arkadaşlıklar vb. bataklıklara saplanabiliyor. Yanlış anlaşılma olmasın bu soruları soran gençleri yadırgamıyorum, yaratan Allah insanı sorgulayan, düşünen bir varlık olarak yaratmış ve insanı bu özelliği sebebiyle övmüştür. Sorgulayan birey zihninde oluşan sorulara mantıklı cevaplar bulabilir, hayatı anlamlandırabilirse sürekli bir mutluluğa erişemese bile en azından mutmain olur huzur ve sükuna kavuşur. Yaratan Allah (cc) bizlere akıl vermiş, cüzi bir irade vermiştir. Birey bu soruların ardından fıtratına uygun olanı yapıp iman eder ve kulluk ederse işte o zaman eşrefi mahluk olur. İsra suresi yetmişinci ayetinde Allah (cc) “Biz hakikaten insanoğlunu şan şeref sahibi kıldık ve onları yarattıklarımızın birçoğundan cidden üstün kıldık” buyurmuştur.

Ahiret inancı imanın şartlarından biridir. Gençler bu dünyanın sadece yol üzerindeki bir han olduğunu idrak eder, gönlünü maddenin esaretinden kurtarabilirse yaratılış amacını kavrar, istikamete erer. Zira biz bu dünyaya imtihan için gelmiş bulunmaktayız. Rabbimiz mülk suresinin ikinci ayetinde “O hanginizin daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır” buyurmaktadır.  Tüm canlılar gibi elbette bizlerde birgün ölümü tadacağız ve yaptığımız iyi ve kötü işlerin karşılığını göreceğiz. Şu kısa ömrümüzü kulluk ve hayır hasenat ile geçirmeliyiz. Ne kadar iyi iş yaparsak o bizimle kalacak fani dünyaya dair. Ne demiş büyüklerimiz mal da yalan mülk de yalan var biraz da sen oyalan. 

Bu yazı toplam 1418 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar