SRT Yayın Akışı - 05.06.2020
Son Dakika

HAYATIN ZEVKİNİ ARAYANLAR 15 Ekim 2019 - 07:34, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Ölümlü olan bu dünyada bizlerde ölümlüyüz. Aslında her dünyaya doğan ölümle doğar. Çünkü her doğan ölecektir. Demek ki hayat ve ölüm kardeştir. Ölüm gelinceye kadar hayat devam edecek. Ölüm gelince iki kardeşten bir yani hayat son bulacak, ölüm vasıtasıyla ahiret; yani ölümsüz hayat başlayacak. Tabi ki bu iş öylesine olmaz. Kendimize soracağız. Peki ben niye varım. Madem ki ölüm var. Hayatımı nasıl geçirecem. Bu suallere Rabbimiz Kur’an’da şöyle cevap veriyor. Ben ölümü ve hayatı yarattım. Neden? Bakalım bana kullukta ve amelde hanginiz daha güzelini (mükemmelini) yapacak diye imtihan için hayatı ve ölümü yarattım. (sure-i mülk ayet 2)

Demek ki imtihan olacağız. Bu hayat benim, istediğimi yaparım diyemeyiz. Kim ki böyle derse Allah’a şirk koşar. Hayat benim demek şirktir. Eğer hayat seninse ecelin gelince ölme de göreyim. Bize düşen görevi Rabbimiz şöyle haber veriyor. “ölüm sana gelinceye kadar rabbine kulluk et” (sure-i Hicr ayet 99) imtihanı kazanalım. Ahiretimiz, yani ölümsüz hayatımız cennette devam etsin.

Aziz Dostlarım

İnsan vücudunda iki savaş vardır. Ruh ve Beden savaşı. Bu savaş ölünceye kadar hiç ara vermeden devam eder. Peki nasıl olur. şimdi olayı çok iyi görelim.

RUH : İslamiyet’le ilgili her şeyi ister. Der ki Ey insan ve de Müslüman! dininin direğini dik. Yani namazını günde 5 vakit, haftada bir vakit Cuma, seneden 2 defa bayram ve de Ramazanda 20 rekat teravih olmak üzere hiç aralıksız terk etmeden kıl. Sana farz olmuşsa yani zengin isen ömründe bir kere Hacca git. Senede bir defa altın ve paranın zekatını, yaş sebze ve meyvenin öşrünü ver. Nefsin terbiyesi olan farz orucunu tut. Haram ve helallere dikkat et. Çünkü ruh helalden zevk alır. Haramı sevmez.

VÜCUD – BEDEN : yani et, kemik ve diğer azalar. Bunlar ölecek olan, toprağa karışacak olanlardır. Bunlara hesap yok. Hesap ruh’a vardır. Mesela göz, harama bakmak ister. Kulak, haram sözleri duymak ister, ağız haram sözleri söylemek haram gıdayı yemek ister. Ne diyor Bektaşı Veli: Eğer ruhunun azap görmesini, hesabının ağır olmasını istemiyorsan 3 şeye dikkat et. 1 – gözünü ve kulağını harama kapat. 2- ağzından giren helal mi haram mı dikkat et. 3- ağzından çıkan küfür mü, zikir mi, şükür mü, gıybet mi, yoksa tatlı söz mü bunlara dikkat et. Allah’ın  (cc) sevdiği kullardan olursun. Çünkü Allah cc sana hür irade vermiş. Bütün azaların idaresi sendedir ve sen hesaba çekileceksin. Rabbim diyor ki bugünde mazeret kabul edilmez. Bugün hesab günü bütün azaların dile gelip konuşacak. Bu konuşma bizim ya aleyhimizde veyahut lehimizde olacaktır.

Muhterem Kardeşlerim

Bir arkadaşımız vardı. Bir gün dedik ki, Allah cc benden rahmetini kesti. Namaz kılmak canım istemiyor. Dua ediyorum kabul edilmiyor. Ben de kendisine dedim ki şu anda konuşan sen değilsin. Nefsin konuşuyor. Çünkü bizim en büyük düşmanımız nefistir. Sana ümitsizlik ve zorluk veriyor. İmanına müracaat et. Bak iman ne diyor: Ey kişi diyorsun ki duam kabul olmuyor. Sen dua ediyor musun? Ediyorum. Peki Rabbim senin duanı kabul etmeyecek olsa sana dua etmeyi nasib eder mi? Demek kabul edecek. Fakat senin istediğin zaman değil. Rabbimin istediği zaman kabul edecek.

Aziz Dostlarım

Hayatın zevkini ancak Kur’an ve Sünnet yolunda bulabiliriz. Son sözlerime lütfen çok dikkat ediniz. İnsanlık bir yandan deniz diplerine, öbür yandan gök derinlerine gidiyor. Fakat bir türlü kendine dönemedi. Peygamberimiz SAV bir kimse kendine döner, kendini bilirse Rabbini çok iyi bilir. Asiller, zalimlere hazırlanan cehennemdir. Bizlere itaat ve imanlılara ise hazırlanan CENNET’dir.

Bu yazı toplam 596 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar