SRT Yayın Akışı - 25.09.2020
Son Dakika

HAYATTAN ZEVK ALMIYORUM12 Şubat 2020 - 10:57, Çarşamba


Semiha Özgür SEZER

Sizde hayattan zevk almıyorum diyenlerden misiniz?

Tüm zamanların en hit olmuş cümlesi.

Hayat size göre neyden ibaret?Varlık sorgulamasına iten bir cümle.Kendini bir eksik ya da bir fazla görenlerin hayat hakkındaki olumsuz bakışları camdaki kire adapte olmuş durumda.Ve kendi varoluşlarına değer vermedikleri sürece camdan dışarısını göremeyecekler.

Bir nevi depresyondan bahsedebiliriz.Yapılan araştırmalar dünya genelinde karşılaşılan en büyük psikolojik sorunun depresyon olduğunu söylüyor.

Yoğun iş hayatı,yada işsizlik,ilişkierdeki iniş çıkışlar,insanların birbirini hırpalamaları,uyaranların çok fazla olması,zaman yönetiminin olmaması,sürekli koşturmaca dan çevremizdekilere zaman ayıramamak,hatta kendimizi ihmal etmek ,otomatiğe bağlanmış rutinler …Ekleyebilirsiniz sizde.

Kendimizi bu kadar ihmal etmişken, hayat standartlarımız en iyide olsa, aslında dibe vurmuşuzdur ama artık buna duyarsızlaşmışızdır. Yaşadığımız zorlantının ve çökkünlüğün farkında bile değiliz veya bunun normal olduğunu düşündüğümüzden dolayı bunu fark edememekteyiz. Bunu yaşayan insanlar depresyonun ne olduğunu bilmediği için yaşadıkları çökkünlüğün, kara bulutların bir psikolojik problem olduğunu ve bunun tedavisinin olduğunu bilmemektedirler.

DEPRESYON NEDİR?

Kişinin yaşamını etkileyecek ,sosyal işlevselliğini yavaşlatacak dereceye gelmiş üzüntü,keder,duygusal çökkünlük diyebiliriz.

Sosyal olarak kendini içe kapama ,hatta yaşantının her alanında olumsuz tutumlar içersinde olma,sürekli karamsar ve acımasızca eleştirme,değersizlik görme,yahut karşısındakini değersizleştirme ve benzeri gibi davranışa yansıyan özelliktedir.

Yaşam kalitesinden bahsedebilir misiniz şu durumda?Ve sonrasında tüm vücudun çakralarına siraat eden hastalıklar silsilesi eklenmekte.

Kendiniz yolunuzu bulamadığınızda mutlaka bir uzman desteği alın.Depresyon doğru kişilerden yardım alındığı zaman üstesinden gelinebilecek çözümü olan bir problemdir.

HAYATA BAKMAYI BİL

Mutluluğu hayatı sorunsuz yaşamakta sananların düştüğü bir yanılgı depresyon.Oysa mutluluk sorunsuzluk değil,hayatı anlamlı yaşamakta gizli.Okuduğum bir kitapta bununla ilgili derki yazar;

‘‘Algın değişirse hislerin değişir,hislerin değişirse tepkilerin değişir ve tepkilerin değişirse deneyimin değişir.Yaşam,deneyim denen bütün anların uç uza dikilip birleştirilmiş halidir.

Keramet yaşadığında değil, ,senin onun hakkında hissettiklerinde.’’

Saygılar

Bu yazı toplam 1589 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar