SRT Yayın Akışı - 21.02.2020
Son Dakika

Hayır… Hayır… Olmadı!..14 Mayıs 2019 - 09:37, Salı


İsmail MÜFTÜOĞLU

Milletimiz artık siyasetten ve hukuktan bahseden makaleleri okumak, açıklamaları dinlemek istemiyor. Zira artık siyaset rezalet haline, hukuk da guguk haline dönüşmüş durumdadır. Milletimiz de bu kavramlardan ve analizlerden, söylemlerden bıkmış, usanmış bir haldedir. 
Maalesef ülkemizde hukuk değil, hukuksuzluk revaçtadır. Hukuku askıya alanlara, hâlâ itibar edilen bir ülkede, istenilen birlik ve beraberlik sağlanabilir mi? Hele hele hukuku üst mercilerde temsil eden ve babayiğit görüntülü davranışları ile caka satanların garabet kararlarına bakılınca, onlara söylenecek söz bile kalmamıştır.
Gerek siyaseti ve gerekse hukuku yerlerde süründürenlere baktıkça, insanın midesi bulanıyor. Çünkü insanların selameti için kullanılması gereken siyaset ve hukuk, bugün anlaşılmaz bir biçimde yerlerde sürünmektedir. Maalesef bu iki önemli müesseseye, milletin inanması son derece zor hale gelmiştir. 
Böyle seviyesiz bir siyaset anlayışı, çarpık ve siyasete alet olmuş bir hukuk, sadece güvensizliğe sebebiyet verir. Artık milletimize, devletimizin hukuk devleti olduğunu kimse söyleyemez ve inandıramaz. Hele hele hakkı teslimle mükellef olanlar, hak gaspına teşne olmuşlarsa, hukukun ve siyasetin inandırıcılığı kalır mı? Hukuki bilgisi dahi yeterli olmayan bazı kişilerin, sadece aldıkları hukuk diploması ile ortaya çıkıp, ahkâm kesmeleri, sadece insanları güldürmektedir. Maalesef bunların bazıları, hâlâ anayasal kuruluşları temsil etmektedirler. Ne yazık ki bunlar, milletle alay edercesine açıklamalarda bulunmaktadırlar. 
İşte siyasetimiz ve hukuki anlayışımız böyle bir manzara arz etmektedir. Siyasetin çarpıklığı, hukukun yandaş görüntü verdiği bir ülkede, doğruluktan, memleket severlikten, adaletten bahsedilebilir mi? Bahsedilse dahi inandırıcı olur mu? Olmaz, olamaz. Çünkü her iki kavramın üstüne gölge düşmüş durumdadır. 
Onun için:
1- Siyasetin rezalete dönüştüğünü gören milletimiz, siyasilere asla güven duymamaktadır. Siyasilerin millet menfaati için değil, şahsi menfaatleri için enerjilerini sarf ettiklerini görmektedir.
2- Milletimiz, siyasette kalitenin yerlerde süründüğünü, bundan dolayı siyasetçilerin saygınlığının kalmadığını görmekle, onlara itibar etmemektedir.
3- Muhtevalarında her türlü kuraklığın hüküm sürdüğü, ülke için faydalı söz söyleyebilecek durumda olmadıklarını yani alıştırılmış papağana dönüştüklerini görmektedir.
4- Devletin temeli adalettir anlayışının seraplaştığını, zira adaletin de bugünlerde maalesef zulme dönüştüğünü müşahede etmektedir. 
5- Adaleti temsil edenlerin, kahır ekseriyeti olmasa bile, iktisap ettikleri makamlarda kalma hırsı içinde, cepleri ile vicdanları arasında kaldıklarını, hakkın tesliminden ziyade yandaş bir görüntü içinde olduklarını ilmel yakin, aynel yakin hatta hakkal yakin görmektedir.
6- Artık adalet terazisine güven kalmamış, Ankara’da hâkimler var diyemez hale gelmiş durumdadır. 
7- Oysa gerek siyaset ve gerekse hukuk, ülkelerin selametini sağlamak için vardır. Milletimiz bu iki müesseseye güvensizliğin, inhidat sebebi olduğunu bilmektedir. 
8- Yılların birikimlerinin, siyasi hırs uğruna, nasıl yerlerde süründürüldüğünü gördükçe, ümitsizliğe düşmekte, güvendiği dağlara kin ve nefretin yağdığını, geleceğinin de karanlığa doğru seyrettiğini üzüntü içinde müşahede etmektedir. 
9- Böyle ülkelerde huzur, selamet ve hayırlı bir istikbal beklenilebilir mi? Kocaman kocaman siyasilerin yanında, kocaman kocaman makam sahibi hukukçuların yer alması, adaletin sağlanması için yeterli midir? Bize göre bunların tek cevabı, hayırdır.
Selam doğru yola uyanlara olsun.

Bu yazı toplam 2697 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar