SRT Yayın Akışı - 27.01.2021
Son Dakika

HEDONİZM ÇAĞI11 Ocak 2021 - 01:08, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Kafama takıldı, ne, neden, nasıl sorularını sordum. Sordum çünkü insanlar vahşice birbirlerini katlediyor, bunlar daha çok kadına ve çocuğa yönelik. Katledilenlerin hikâyelerine baktığımızda hep bir hedonist kişilerin kurbanı. Fenomenlere bakıyorum el üstünde tutuluyorlar. Bir örnek,  Armağan Çağlayan’ın kendisini ilginç bulup programına davet ettiği ‘Mika’ isminde garip bir genç. Milyon takipçilerinin olduğu anlamsızlık temsili bir fenomen. Ama talebi çok fazla .

Hatta size onun bir diyaloğunu paylaşayım.

‘Kanalıma hoş geldin Aşkom. Dedim ki ben bir ava çıkayım. Ay estağfirullah ne alakası var.’

Ve işte hiçbir mana içermeyen anlamsız cümleler silsilesi… Ve cinsiyeti reddeden bir tarz ile toplam izlenme sayısı bu diyaloğun 5,4B .

NEDİR HEDONİZM ?

Esasının “haz almak”; insanın en önemli amacının da “hayattan alacağı hazzı maksimize etmek” olduğunu ileri süren felsefi düşüncedir. Artık düşünce değil, yaşam biçimine dönüştü diyelim.

Gelin günümüzü düşünelim. Ama düşünürken bunu gençlik üzerinden değil, yediden yetmişe insanın evrimi üzerinden düşünelim. Aşırı derecede zevk veren şeylere odaklanan kişilere “hedonist” deniyor ve sağımız solumuz Hedonist..

Hedonistlere göre İnsan eylemlerini sonucunda haz almasını sağlayacak şekilde planlamalı, devamlı haz peşinde olmalı ve haz verene yönelmelidir. Haz, insanı insan yapan duygudur. Bilgiler duygularla alınabildiği kadardır, bundan sonrasına geçemez. Hatta duyguların getirdiği hazza yönelmeyi ve acıdan daima kaçmayı salık verir.

Hedonizm'de, bireyin anlık istek, zevk ve hazzı her şeyin önündedir. Bu nedenle, insanlar, diğer insanları önemsemeden anda yaşamalı ve bencil olmalıdır.

Bazen “aşırı tüketim” anlamında da kullanılan hedonizmin birçok farklı varyasyonu vardır.

Hedonist, hayatın anlamını “kişisel faydacılık” olarak görür. Hayatının çoğunu oburluk, cinsellik veya keyif veren madde kullanımı gibi şeylere adayan hedonistler, hayattaki diğer önemli şeyleri dışlar.Mutluluğu zevk çeşitleri olarak algılayan hedonistler, tipik olarak kendilerini mutlu eden şeyleri birincil erdem olarak görürler. Sürekli mutluluğun peşinde koşarlar. Bir hedonist, hayatının her aşamasında mutlak zevke ulaşmak için çaba harcar. Yaşamın nihai amacının hazzı en üst düzeye çıkarmak ve acıyı en az düzeye indirgemek olduğuna inanır.

 

Hedonistlerin Özellikleri Nelerdir?

 •  
 • Her zevki tatma arzusu içindedirler. Hazlarının önündeki bütün engellere düşmandırlar.
 • Kutsal değerleri hiçe sayarlar ve kendilerini en değerli varlık olarak görürler.
 • Kendi zevkleri için her şeyi feda edebilirler.
 • Çalışmayı sevmezler. Zengin olmak ve başarı için çalışanları “ahmak” olarak görürler.
 • Tembellik ve miskinlik, en büyük zevklerindendir. İş yapmayı sevmedikleri gibi zor işlerden nefret ederler ve ısrarla işten kaçarlar.
 • Kuralları ve yasakları yok sayarlar. Din, ahlak, etik ve onur gibi toplum için değerli erdemlerden rahatsız olurlar.
 • Ölümden korkarlar ve ölüm gerçeği ile yüzleşmek istemezler; çünkü ölüm, onlar için hazların sona ereceği bir gerçektir. Ölümü, keyif verici maddelere bağımlılıkla geçiştirmeye çalışırlar.
 • Cinsellik, hayatlarının en önemli zevkleri arasındadır. Karşı cins, zevk aracıdır. Aile bireyleri bile cinsellik için bir araç olabilir. Sınırsız cinsellik, ensest ilişkiler hayatlarında yer alan sıradan eylemlerdir.
 • Aile sorumluluğu almaktan korkarlar. Çocuk, onlar için zevklerine bir engeldir. Bu sebeple evli hedonistler boşanmaya çalışır veya evlenmemek için büyük çaba harcarlar.
 • Son derece bencil ve benmerkezci yapıları vardır. Şahsi menfaatlerini sonuna kadar korur ve savunurlar. Övülmeye bayılırlar, eleştiriden nefret ederler.

 

Söylemem o ki, ne zaman ki Hedonizmi tetikleyen sisteme yapışmış açıkları kapatırız, toplum o zaman kısmende olsa feraha erer.

Bu yazı toplam 1153 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

 1. Bugün
 2. Dün
 3. Bu Hafta
 4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar