SRT Yayın Akışı - 09.12.2021
Son Dakika

HELALLEŞME22 Kasım 2021 - 00:52, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Geçen hafta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yayınladığı bir video mesajıyla hem siyaset kulislerinde hem de toplumda büyük yankı uyandırdı.

       CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önce “Geçmişte partimizin de hataları oldu; helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım” dedi.

      "Helalleşme ile hukuku karıştıranlar oldu" diyen Kılıçdaroğlu, iktidar olduğunda önceliğinin Türkiye’de bağımsız bir yargının devreye girip, herkesin adaletten beklentisinin karşılanması olduğuna dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, "Hukuk başka. Kim ne suç işlediyse, onun karşılığı hukuktur. Onunla zaten helalleşmek imkansız. Hukuk, onun hesabını soracak" dedi.

      Kılıçdaroğlu’na  bazı tepkiler gelince  gurup toplantısında kimlerle helalleşeceğini  uzun bir liste halin açıkladı.

     28 Şubat mağdurlarından Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine, Maraş ve Sivas mağdurlarından Soma mağdurlarına, 6-7 Eylül mağdurlarından darbe mağdurlarına Mısra Öz ve  Ahmet Kaya  ile  uzanan geniş bir listeyle helalleşeceğini söyledi

      Ülkede sanki hiçbir sorun yokmuş gibi herkesin bir anda gündemi, Kılıçdaroğlu oldu  onunla da helalleş  bununla da helalleş  diye liste yayınladılar.

 Dolar  11 TL’yi geçmiş, paramız pul olmuş, halk daha da fakirleşmiş. İğneden ipliğe her şeye zam gelmiş.

Gündemi bir anda bu  helalleşme ile meşgul etmek  vatandaşa bir haksızlık olarak görüyor.

Helalleşmenin   sözcük anlamı haksızlık yaptığınız kimseyle ödeşmektir. Helalleşme kavramı dinsel bir kavramdır. Evrensel hukuk açısından karşılığı olmayan bir kavramdır.

 Peki CHP , bu sayılan kesimlerden hangisine haksızlık yapmıştır?

 Kılıçdaroğlu, sağ iktidarlar tarafından işlenen suçları CHP’nin tarihine ekleyerek sağ kesimden oy alma hamlesi olarak düşünüyorum

   CHP kendisinin sorumlu olmadığı bu olayların mağdurlarıyla helalleşemez,onlarla dayanışma  içinde olarak iktidara gelinde önce  hukuk önünde  hesaplaştıktan sonra  devlet adına helalleşmelidir.

    Türkiye’yi 20 yıldır AKP yönetmektedir ancak Türkiye’deki olumsuzlukları AKP yerine “helalleşme” hamlesiyle CHP üstlenmektedir!

CHP'nin geçmişinde sorumlu olduğu herhangi bir şeyi olduğunu sanmıyorum.

  Zaten uzun yıllardan beri tek başına iktidar olamamış, devlet yönetmemiş bir parti…

CHP tabanı, Kılıçdaroğlu’nun “Helalleşme” çağrısını da çağrının içeriğini de desteklemiyor. Tabanı derin bir   üzüntüyü sevk etti.

     Kılıçdaroğlu, CHP’nin tarihinde  onarılmaz  bir yara açmış, gerçek CHP’lileri derinden üzmüş ve yaralamıştır.

 Kılıçdaroğlu ille de biriyle  helalleşecekse CHP tabanı ve    CHP seçmeniyle helalleşmeli.

 Girdiği tüm seçimleri kaybeden, sadece koltuğunu kaybetmeyen bir lider olarak.    

Ülkeyi  AKP’ ye  mahkum edeceksin çıkıp geçmişle halelleşeceksin.

 Yıllardır  iş bulamayan CHP’liler, işten atılan CHP’liler, kumpaslarla hapishanelere  atılan  CHP’lilerle kim helalleşecek.

    CHP  değil de,  Kılıçdaroğlu,  CHP’li seçmenle halelleşmeli.

Bu yazı toplam 104 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar