SRT Yayın Akışı - 26.05.2019

HENDEK ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA MERKEZİ 10 Nisan 2018 - 10:15, Salı


Semiha Özgür SEZER

Kapıda bekleyen arkadaşlar galoşu gösterdiğinde,devlet okulu mu? diye sordum yanımdakine,emin olmak için.Galoşları giyerken daha ,okulun temiz pak görünümü ve titiz çalışanların intibasını hissettim.Mutlu oldum,gurur duydum.

Özel eğitim alan çocuklarımızın,sağlıklı ortamda en mükemmel şartlara sahip olarak eğitim almaları vicdanen ve insaniyet namına içimi rahatlattı.

Mükemmel şartlar derken ,neyi kastettiğimi gezip,gören, bilenler ancak anlar.Ben ne kadar anlatabilirim, anlatamadığım kısımlara yanarım bilesiniz?

Ne iş verirseniz verin verdiğiniz kişinin vizyonu yansır oraya.Devletten beklemiyoruz biz her şeyi diyen bir müdür ve ekibini ve onların bu söylemlerinin boş bir söylem olmadığını yapılanları gördükten sonra iyi ki bu okulu gezmek ve tanımak fırsatını buldum dedim. Engelli alanında çalışan tüm kurumların örnek alabileceği çalışmalar ile dolu bir okul.

Okulun çalışanları, bir engelli çocuğun hayatına daha ne katabilirim fikriyle kendileri kaşif olmuş bir çok şey üretmiş.Uygulanan sistemden biride;, uygulama dairesini eşya ile  donatılmış.. Çocuk bu evde süpürge kullanıyor, bulaşık çamaşır makinesini kullanıyor,mikser ile puding yapıyor,ocakta makarna pişiriyor, dolaba kıyafetleri asıyor,çamaşırları katlayıp koyuyor, yatağı topluyor ..yaşantısı için gerekli tüm becerileri ev ortamında geliştiriyor.

X box ve playstationu okula entegre etmek nasıl güzel bir fikir..Otizmli çocukların Xbox ile taklit yeteneğini ,koordinasyon becerilerini arttırdığını ,çocukların ilk okula geldiği durumları ile son geldiği durumun videolarını izleyerek gördük.

Okul Müdürü geniş vizyonu ile okulu çok özel okuldan daha özel hale getirmiş.Sürekli projeler ile yeniliğe yenilik katarak, bravo dedirten çalışmalar ile özel çocuklara eğitim veriyor.

ENGELLİ VELİSİ

Engelli velisi olmak hayata da bir çok zorluğu katıyor.Çocukları ile birlikte tüm zamanını geçirmek durumundalar.Onların hayatına renk katmak,etkin kılmak,en azından yaşantıyı tüm zamanlarını geçirdikleri alanlara taşımak bu okulun en güzel özelliği.Orda meslek öğreniyorlar,yaptıkalrını sergiliyorlar,hatta okulun masrafı olmasın diye tüm malzemeleri kendileri üretiyorlar,veli-okul iş birliği ile özel eğitim uyguluyorlar.Daha fazlasını anlatmıyorum,oysa çok anlatılacak var.Görün kendiniz istiyorum.

Hendekte bu muhteşem okula katkı sağlayan el atan,destekleyen Hendeklilerden ve okulun yenilikçi ,girişimci,duyarlı,çalışkan müdürüne ayrıca tebrik ediyorum.

Yolu geçen herkes uğrasın,tanısın görsün.

Bu yazı toplam 2939 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Sosyal Medya


 

KÖŞE YAZARLARI


Çok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

----

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


 

Srt Programlarımız

okur