SRT Yayın Akışı - 27.06.2022
Son Dakika

HER TÜRLÜ FANATİKLİĞİ BIRAKALIM 24 Mart 2022 - 00:48, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Gönül dünyasında menfi dalgalanma meydana gelince hayatın tadı kalmaz. Çiçeklerin kokusundan haz duymaz. Suyun  denizin dalgalanması gönül burukluğuna derman olmaz. Gönül manolya çiçeği gibi çok çabuk burulur ve renk değiştirir. Gönlü darbelenen insanın hayattan zevk alması düşünülemez. Gönül burukluğu bazen anlaşılamamaktan, bazen beklenilen cevabı alamamaktan, bazen de murat ettiğine ulaşamamaktan kaynaklanır.. 

                    Gönül kelimesi Türk dili var olduğundan beri yaşayan ve kullanılan kelimelerden birisidir. Ancak, tarifinin yapılması son derece zor bir kavramdır. Zira, gönül gözle görülmez, sadece hissedilir. Gönül rikkat merkezi ve aynı zamanda şefkat ve merhamet denizidir, dalgalanmaya gelmez. Gerek siyasette, gerek meslekte, gerekse bürokraside veya herhangi bir meselede vefasızlığa uğradığında burulur. Böylece heyecanlar, beklentiler gölgelenir. Beklentilerine cevap alamaması durumunda da, sükut-u hayal içinde depreşip durur. Anlatamaz kendisini, anlamazlar onu. Dil yarasının acısı içinde kıvranır durur. Söylenilen sözlerden teselli bulmaz. Bakışan gözlerden teskin olmaz. Kendi dünyasında kavrulur durur. 

                     Bir başka ifade ile, insanların kadir bilmezliğinden dalgalanmalara uğrar. Zira, vefasızlık gönül kırılganlığının sebebidir. Böyle durumlar ise insanın gönlünü viran eder, hayattan uzaklaştırır ve ümitsizliğe sürükler. Gönlü anlayabilmek için bazen ihanete uğramak veya bazen de sebebi ne olursa olsun vefasızlık görmek gerekir. Zira gönülden anlamak için her meselede dikkat kesilmek gerekir. Çoğu gönüller dünyanın gidişatına kandı, hayatın baki olduğuna inandı, bazen güldü, bazen de ağladı, sızlandı. Ama taşmadı, inledi, bazen de vahlandı. 

                     Gönül bazen ahhh. diyerek dağları inletti, vahaları kuruttu. Bazen heyecanların tutuşmasına, bazen üzüntülerin yumaklaşmasına ve bazen de gözyaşı dökmesine vesile oldu. Gönül ihanete uğradığında ummanlaşır. Bazen susarak uzletine çekilir, bazen de çağlayanlaşır. Gönülden anlamak için gönül ehli olmak gerekir. Gönül dilinden anlamayanların yaygaralarından hayır gelmez. Bunların tavrı su üstüne yazı yazmaya benzer.  Nice gönüller yanık olur, Kerem olur, Aslı olur, Mecnun olur, Leyla olur. Dert küpü gibi inletir durur. Gönül bazen hicrana, bazen de Visale nail olur. O zaman da durgunlaşır. 

                     Bazen sevmek, bazen de kederlenmek gönle dokunur. Bundan dolayı gönül bazen yaklaşır, bazen de uzaklaşır. Şair Nefi;"Hem kadeh hem bade hem bir şûh sakidir gönül"diyerek, zengin bir gönle işaret eder. Merhum Yahya Kemal de;"Ya şevk içinde harâb ol, ya aşk içinde gönül!Ya lale açmalıdır göğsümüzde yâhud gül"diyerek en güzel tarifi yapıyor. 

                    Nitekim, Şeyhul İslâm Yahya Efendi gazelinde bu durumu:"Erdî bahar sen yine şâd olmadın gönülGüllerle lalelerle kûşad olmadın gönül"diyerek ifade etmeye çalışmıştır. Gönül bazen suskunluğundan uzaklaşır ve çağlayanlaşır. Yunus Emre de;"Taştı yine deli gönül / Sular gibi çağlar mısın" demiyor mu? 

                     Sonuç olarak söyleyeceğimi zamanımız şairlerinden Sadettin Kaplan;"Fermanın, fermanla hükmü gider de,Gönül fermanına ferman kâr etmez’’  Ve ben de’’ Kapanmaz gönül kapım her zaman açık durur. Kapatmaya kalkarsam bilirim Allah c.c. vurur.’’  Diyorum. Bu bağlamda; önümüzdeki her türlü fanatikliği unutarak gönül dostu olabilecek olanların gönülce desteklenmeleri gerekir diyorum . Saygılarımla 

***MASKE-HİJYEN-ZORUNLU MESAFE KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARIUYARALIM.*** 

Bu yazı toplam 170 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar