SRT Yayın Akışı - 21.10.2020
Son Dakika

HİÇ UNUTMAYACAĞIZ 17 Eylül 2020 - 06:45, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

12 eylül tarihini Türk insanımız her zaman nefretle  yaşayacağı  bir gün olarak anacaktır. Eylül ayı içinde bir sürü olumsuzluklar olmuştur ama 12 eylül hepsinden baskın ve diğerlerini hiç meydana çıkarmayacak bir dehşet şemsiyesidir. Gazeteci Oğuz Güven'in "Zordur Zorda Gülmek" adlı kitabında 12 eylül ihtilâlindeki işkence yöntemleri anlatılıyor. Ben onları kısa notlar halinde yazacağım. Okurken bile tahammülü imkansız olan olan bu işkencelerin gerisini hep birlikte düşünerek  uygulayan ve uygulatanlara nefretimle yazabildiklerimden bazıları şöyledir. 

                 GERME: Tutuklunun bir bacağı merdiven kenarlığına bağlanır, diğer bacağı da açık bırakılan koğuşun gözetleme deliğine bağlanıp kapı kapatılır, tutuklunun bacakları koğuş kapısının eni kadar gerilir ve öyle kalırdı. KANTAR: Tutuklular havalandırmada çırılçıplak soyundurulup tek sıra halinde dizilirler, sıranın ön tarafında duran tutuklu sırt üstü yatırılırdı. İkinci tutuklu, yatan tutuklunun testis ve erkeklik organlarından tutarak yukarı kaldırır, tutuklunun kaç kilo geldiğini söylemesi istenirdi. Tüm tutuklular birbirini tartana kadar bu işlem devam ederdi. COP SOKMA: Gardiyanlar copu zeytinyağına batırır ve tutuklunun makatına zorla sokardı. Sonra bu copu kendisine ya da bir başka tutukluya yalatırlardı. ÇEK-ÇEK: Tutuklu çırılçıplak soyundurulur ve erkeklik organına bir ip takılırdı. Gardiyan ipin diğer ucunu alıp hızla koşar, LAĞIM SUYUNA SOKMA: Tecrit bölümünün alt katındaki bazı tuvaletlerin delikleri tıkanır. Hücrelerin pisliği ve lağım suları burada biriktirilir, diz boyu kadar oluşturulan pisliğin içine tutuklu atılır ve pislik yedirilirdi. BANYO: Tutuklular çırılçıplak tek sıra halinde banyoya götürülürdü. LOKOMOTİF: Tutuklular havalandırmaya çıkarılır, İki kişi çırılçıplak soyundurulur, bunlardan birisi domalıp iki eliyle diz kapaklarını tutar, diğeri de arkadan bunu kucaklardı. Gardiyanın "uygun adım marş" demesiyle her iki tutuklu havalandırmada dolaşırlar, diğer tutuklular zorunlu olarak bunları izlerdiPİSLİK YEDİRME: Her havalandırmanın ortasında bir lağım çukuru vardı. Lağım suları ve insan pislikleri burada toplanırdı. Tutuklulara bu çukurdan avuç avuç pislik alıp yemeleri istenirdi. Ve diğerleri İŞEME:. AYAKTAN ASMA/TEPEAVUKAT ZİYARET MAHKEME DAYAĞIHASTANE, KULE, VEREM, AYAKTA BEKLETME, KERVAN, KÖPEK SALDIRTMA, RANZA ALTI, SİGARA İÇİRME, SEHPA, FALAKA, KONUŞMA YASAĞI, GECE NÖBETİ SAYIM DÜZENİ gibi akıl almaz bu işkencelerin açılımlarını bahsettiğim kitaptan ve mahkeme tutanaklarından okuyabilirsiniz. Bunlar Peygamber ocağı diye adlandırdığımız ocağa bağlı ceza evlerinde yapıldı. İnsanlık dışı bu uygulamalarla, bu kara lekeyi bu ocağa sürenleri tarih asla affetmeyecektir. Onun içinde eylül ayını nefretli duruma getiren ihtilal komuta konseyinin beşi bir yerdeleri ve diğerlerini bizler ve gelecek nesiller nefretle yad edeceklerdir. Sanki çamaşır asıyordu’’ Adalet olsun diye bir sağcı bir solcu astık’’diyen baş zulümcü Kenan Evram puşa ve diğerleri şimdi mahkeme-i kübrada yargılanmaktadırlar. Ateşleri bol ama çok bol olsun inşallah. Amiiiin. 

                        Bu işkenceleri çeken 12 eylülün kan gülleri Necdet Adalı, Serdar Soyergin, Mustafa Özenç, İ.Ethem coşkun, Seyit Konuk, Necati Vardar, Ali Aktaş, Ramazan Yukarıgöz, Ömer Yazgan, Mehmet Kambur, Erdoğan Yazgan, İlyas Has, Hıdır Aslan, Kadir Tandoğan, Ahmet Saner, Veysel güney, Halis Özdemir Mustafa Pehlivanoğlu,, Hüseyin Kurumahmutoğlu ve asılmak için yaşı büyütülen 17 yaşındaki Erdal Eren, ve Sakarya’ akıncılarından Sabri Kama, Ercan Güneş, merhum Yusuf Öztürk, Cafer Kayar Kendir, Hikmet Sevim, Cengiz Sakarya, Ömer Yaşar, merhum Süleyman Akcan vs. Sakarya ülkücülerindenFevzi Zihnioğlu, merhum Nazım Kırdemirvsisimlerini hatırlayamadığım daha bir çoklarınızı ve bu işkencelerin müsebbiplerini unutmanın ihanet olduğunu avazım çıktığı kadar haykırıyorum. İhtilalalleri yapanlara lanet, bi günah idam edilenlere ve ölenlere  rahmetler diliyorum.Saygılarımla 

( o zaman yaşananları tekrar hatırlatmak amacı ile 19.09.2012 tarihli mükerrer köşe yazımdır.) 

**MASKE , HİJYEN , ZORUNLU MESAFE KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM. DURUM ÇOK VAHİM. BİR HASTALIĞIN YAYILMASINA SEBEP OLMAK KUL HAKKIDIR. 

Bu yazı toplam 842 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar