SRT Yayın Akışı - 30.05.2020
Son Dakika

HOŞ GELDİN MÜBAREK MİSAFİR9 Mayıs 2019 - 10:59, Perşembe


Halil MÜFTÜOĞLU

Kim Ramazan orucunun farz olduğuna inanarak ve karşılığını da yalnız Allah'tan(c.c.) umarak oruç tutarsa, onun bütün geçmiş günahları bağışlanır. İnsanın, orucundan beklediği manevî hazzı alabilmesi ve günahlarının bağışlanması için, sadece midesine değil, bütün organlarına oruç tutturması gerekir. Yani insan, nefsinin aşırı isteklerine karşı koyabilmeli, öfkesini yenebilmeli ve eline, ayağına, diline, gözüne, kulağına, kalbine, düşüncesine oruç tutturabilmelidir. Başkalarına zarar vermekten, etrafındaki insanları huzursuz etmekten kaçınmalıdır.

                  Hamdolsun bu yılda Recep, Şaban, ve derken ramazanı da karşıladık. Recep, şaban aylarındaki ibadetlerimize Ramazan ayında da dinimizdeki ibadetlerin temel olanların birisi de Ramazan ayında 
oruç tutmaktır. Oruç, İslâmiyetten önceki ilâhî dinlerde de var olan ve tarihin derinliklerine kadar uzanan bir ibadettir.


                 Bu ayda kim bir hayır işlerse, başka zamanlarda bir farzı yerine getiren kimse gibi sevap kazanır. Bir farzı eda eden de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap alır. Bu ay, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı da Cennettir. Bu ay, ihsan, yardım ve eşitlik ayıdır. Mü'minin rızkının arttığı bir aydır. Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, bu, onun günahlarının bağışlanmasına veCehennemden kurtulmasına sebep olur. İftar ettirdiği müslümanın aldığı sevaptan bir şey eksilmeksizin onun kazandığı kadar da ayrıca sevap kazanır.

                   Oruç, insanları dünyada kötülüklerden sakındıran, 
Ahirette de Cehennem azabından koruyan ve günahların bağışlanmasına vesile olan bir ibadettir. Orucun farziyeti ile ilgili ayette Cenab-ı Hak: "Ey iman edenler! Kötülüklerden sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı’’ diye buyurmak suretiyle, orucun farz kılınmasındaki hikmetlerden bazılarını açıklamıştır. Bunlar; kötülüklerden uzak durmak, nefsi terbiye etmek, ahlâkı güzelleştirmek, merhamet duygularını geliştirmek, sıkıntılara katlanmayı ve sabretmeyi belletmek, nimetlere şükretmeyi öğretmek, kısaca maddî ve manevî bakımlardan huzura kavuşturmaktır.

                  Her Müslüman Ramazan ayından mutlaka kendisi için bir şeyler bekleyecektir. Bu beklentiler de elbette onun dünya hayatı ile ilgili olduğu kadar, hatta belki de daha çok Ahiret hayatına yönelik olmalıdır. Çünkü mümin için gerçek istikbal Ahirettir. Ramazan sabır ayıdır. Din ve ibadet disiplinine daha sıkı bir şekilde girmenin ve günlük hayata karşı sabretmenin en çok gerektiği ay Ramazan’dır. Uzak kalamayacağımız iki iş, Cenneti istemek, Cehennemden kurtulmayı temenni etmektir. Çünkü hiç kimse mutluluk ülkesi Cenneti reddetmez. Yine aklı başında olan hiç kimse de Cehennemde azab çekmeyi istemez. Ramazan’ nın insanlığa, ülkemize ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesi temennilerimle kutlu ve mübarek olsun ve hoş geldin mübarek misafir..

                 Böyle mübarek bir ayda hakkın rahmetine vasıl olan ve kendisini çok iyi tanıdığım ve bir sürü mücadelelerde yanında olduğum üstad Kadir Mısıroğlu’ na Allah c.c. tan mağfiret ve cennet bahşetmesini dilerim. Bu şahsın vefatının böyle bir satırla geçiştirilemeyeceğini çok iyi bildiğimden nasip olursa önümüzdeki haftalarda bir köşe yazımı bu mücahit abime ayıracağım. Nur içinde yat inşallah. Amin. Hakkım helal olsun. Saygılarımla

                 MİSK BİLE KÖTÜ KOKAR ORUÇLU NEFESİNDEN. NEFSLER TERBİYEDE ORUÇ KIRBAÇI SESİNDEN (H.M.)

                 2019 YILININ ANNELER! GÜNÜ OLAN 12 MAYIS BÜTÜN ANNELERE VE ANNE ADAYLARINA KUTLU OLSUN.

Bu yazı toplam 827 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar